X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

14

VIII

2015

Otwocki ośrodek radioterapii prosi o pomoc! Potrzebne są podpisy pod petycją.

Od 1 sierpnia 2015 r. Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku wstrzymuje przyjęcia nowych pacjentów i  wykonywanie zabiegów radioterapii. Powodem tej sytuacji jest odmowa zakontraktowania zabiegów przez Narodowy Fundusz Zdrowia - ten sam organ, który wspierał powstanie ośrodka. Dziś w imieniu 2 tysięcy pacjentów Centrum w Otwocku zwraca się do Ministra Zdrwoia o interwencję i zbiera podpisy pod petycją: http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_obrony_przed_zamkniciem_centrum_radioterapii. Zachęcamy do złożenia podpisu pod elektroniczną wersja petycji!

Treść petycji:

Szanowny Panie Ministrze, 

My, niżej podpisani zwracamy się z uprzejmą prośbą o zajęcie pozytywnego stanowiska w sprawie Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Otwocku, które od 1 sierpnia br. zmuszone zostało wstrzymać przyjęcia pacjentów na leczenie radioterapeutyczne. Dla prawie 2 tysięcy z nas, pacjentów onkologicznych rocznie oznacza to pogłębienie problemów z dostępem do radioterapii. Do dyspozycji pozostają nam tym samym już tylko w 2 przepełnione ośrodki na Mazowszu, w tym – mimo zapewnień NFZ, że jest inaczej –  długie kolejki w Centrum Onkologii. Nie chcemy i nie możemy się na to zgodzić.

Jest nam tym bardziej ciężko, że ośrodek radioterapii w Otwocku na stałe wpisał się już w mapę województwa. Jest oficjalnie wymieniany m.in. w raporcie nt. stanu radioterapii w Polsce, przygotowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, jako jeden z trzech ośrodków oferujących tego rodzaju terapię w regionie. Nie wyobrażamy sobie, by miał ot tak nagle zniknąć z mapy województwa.

Nasza dramatyczna sytuacja wynika wprost z braku woli zakontraktowania usług świadczonych przez placówkę w Otwocku przez OW NFZ na Mazowszu. Fundusz pomimo oczywistych problemów z dostępem do radioterapii w województwie mazowieckim, odmawia zakontraktowania tych świadczeń. I to mimo, że placówka w Otwocku powstała niejako przy aprobacie samego Funduszu, który jeszcze w 2012 roku zapewniał, że rozpisze konkurs na radioterapię dla naszego regionu. Nigdy tak się jednak nie stało. Centrum Affidea w Otwocku, które chcąc być gotowym do przystąpienia do konkursu rozpoczęło wtedy działalność, a potem widząc masowy napływ chorych szukających dla siebie ratunku, postanowiło z własnych funduszy pokrywać nasze koszty leczenia. Niestety nie jest już w stanie dłużej finansować budżetu NFZ z własnych pieniędzy.  

Podstawowym problemem polskiej radioterapii jest słaba dostępność i zbyt długi okres oczekiwania pacjentów na rozpoczęcie leczenia. Powszechnie wiadomo, że wszelka zwłoka w leczeniu to zmniejszenie szans na wyjście z choroby i nawet 30-krotne zwiększenie kosztów leczenia. Z opublikowanego raportu „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje” Polskiego Towarzystwa Onkologicznego jasno wynika, że największe „białe plamy” w dostępie do leczenia pacjentów nowotworowych w Polsce występują właśnie w radioterapii, a jednym z województw, których najbardziej dotyczy ten problem jest właśnie województwo Mazowieckie. Dodatkowo eksperci z dziedziny onkologii zwracają uwagę, że liczba osób zapadających na choroby nowotworowe wymagających natychmiastowej radioterapii w najbliższych latach wzrośnie nawet do 100 tysięcy rocznie. Skąd więc taka decyzja NFZ? Dlaczego skazuje się nas na utratę zdrowia i życia? Dlaczego dopuszcza się do zamknięcia doskonale działającej placówki w sytuacji tak ogromnych niezaspokojonych potrzeb radioterapeutycznych?

Pragniemy nadmienić, iż ośrodek Affidea w Otwocku posiada pozytywną opinię Konsultanta w dziedzinie Radioterapii Onkologicznej Województwa Mazowieckiego oraz Konsultanta Krajowego. Spełnia wszystkie współczesne wymogi i standardy w zakresie bezpieczeństwa i prawidłowego leczenia. Jest placówką działającą profesjonalnie, oferującą godne, ludzkie warunki do wychodzenia z choroby.

Wobec powyższego zwracamy się do Pana Ministra z pilną prośbą o pochylenie się nad losem tysięcy chorych onkologicznie, których nie będą w stanie przyjąć na leczenie dwa już przepełnione ośrodki radioterapii w naszym województwie. Zawsze powtarzał Pan, że dobro pacjentów jest wartością nadrzędną. Mamy nadzieję, że rzeczywiście tak jest.

Z wyrazami szacunku,

Zrozpaczeni pacjenci MCO Affidea w Otwocku oraz wszyscy, którzy rozumieją problem choroby onkologicznej.

 

Listopad 2017

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Marzec 2017

Luty 2017

Styczeń 2017

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016

Kwiecień 2016

Marzec 2016

Luty 2016

Styczeń 2016

Październik 2015

Wrzesień 2015

Sierpień 2015

Lipiec 2015

Czerwiec 2015

Maj 2015

Kwiecień 2015

Marzec 2015

Luty 2015

Grudzień 2014

Listopad 2014

Październik 2014

Wrzesień 2014

Sierpień 2014

Lipiec 2014

Czerwiec 2014

Maj 2014

Kwiecień 2014

Marzec 2014

Luty 2014

Styczeń 2014

Listopad 2013

Październik 2013

Lipiec 2013