X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

19

V

2017

VI Tydzień Świadomości Czerniaka

#7W przeciwko czerniakowi!

VI Tydzień Świadomości Czerniaka

W dniach 15-21 maja 2017 r. już po raz VI obchodzony jest Tydzień Świadomości Czerniaka. Podczas tegorocznej edycji, odbywającej pod hasłem „7W przeciwko czerniakowi”, eksperci wspólnie z Ambasadorami zachęcają do profilaktyki tego nowotworu. Przestrzeganie prostych siedmiu wytycznych może pomóc ustrzec się przed jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry!

 

„#7W przeciwko czerniakowi” to proste do zapamiętania i stosowania reguły, które pozwolą zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka:

  1. Wrzuć na siebie koszulę
  2. Wetrzyj krem z filtrem UV
  3. Włóż kapelusz na głowę
  4. Wsuń na nos okulary z filtrem UV
  5. Wypoczywaj w cieniu od godz. 10 do 14
  6. Wystrzegaj się solarium
  7. W te pędy do lekarza, jeśli pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie. Pamiętaj również o comiesięcznej samokontroli skóry.

 

Zasady profilaktyki i ochrony przed czerniakiem, zebrane pod wspólnym hasłem „7W” są zestawem prostych, ale jednocześnie bardzo cennych zachowań, których przestrzeganie może zminimalizować ryzyko wystąpienia czerniaka, a w konsekwencji może nawet uratować życie – wyjaśnia Joanna Łojko, Dyrektor Zarządzająca Fundacji „Rak’n’Roll – Wygraj życie!”.

 

Chcąc, aby idea 7W dotarła do ogółu społeczeństwa, w tym w szczególności do młodych osób, powstało siedem materiałów video z udziałem aktorów, organizacji pacjenckich oraz ekspertów medycznych. Swojego wsparcia dla upowszechnienia zasad profilaktyki czerniaka udzielili: Agnieszka Włodarczyk, Katarzyna Warnke, Zofia Zborowska, Grzegorz Małecki, Filip Bobek, Bartłomiej Firlet oraz Leszek Stanek, a także Fundacja „Gwiazda Nadziei”, Fundacja „Rak’n’Roll – Wygraj życie!”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma, Polska Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, dr n. med. Monika Słowińska, prof. dr hab. n med. Piotr Rutkowski i prof. nadzw. płk. dr hab. n. med. Witold Owczarek.

 

Nagrania prezentujące kolejne hasła 7W będą pojawiały się w dniach 15-21 maja na stronie internetowej Akademii Czerniaka www.akademiaczerniaka.pl oraz na Facebooku kampanii „Znamię! Znam je?”.

 

Namawiam wszystkich, korzystających z kąpieli słonecznych, do stosowania się do reguł 7W. Przede wszystkim, polecam je osobom, które prezentują szczególny typ urody, np. mają blond lub rude włosy, jasną skórę czy piegi oraz u których w rodzinie pojawiły się przypadki czerniaka lub innego nowotworu skóry, gdyż ryzyko zachorowania wzrasta głównie u tych osób – tłumaczy dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog-wenerolog z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

 

Apel do młodych kobiet

Z danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce zapadalność na czerniaka drastycznie zwiększyła się. Trend ten widać szczególnie wśród kobiet – u pań w wieku 22-44 lata zapadalność na czerniaka wzrosła niemal 3-krotnie, natomiast w przypadku mężczyzn zanotowano 2-krotny wzrost zachorowalności na ten nowotwór. Ponadto, dane wskazują, że umieralność osób młodych oscyluje w okolicach 15%. Tymczasem wczesne stadium choroby daje szansę na wyleczenie 97% pacjentów. Niestety świadomość na temat czerniaka wśród Polaków wciąż jest niewystarczająca.

 

W tym roku chcemy szczególnie zachęcić młodych ludzi, a w szczególności młode kobiety do zapoznania się z podstawowymi zasadami profilaktyki czerniaka i do wprowadzenia tych zasad w życie, ponieważ to właśnie oni z racji swojego stylu życia są teraz w grupie szczególnego ryzyka – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka. – Dlatego też do udziału w Tygodniu Świadomości Czerniaka zaprosiliśmy znanych i lubianych przez młode pokolenie artystów.

 

Czerniak – jak go rozpoznać?

Warto podkreślać, że wczesne rozpoznanie czerniaka daje aż 97% szans na całkowite wyleczenie. Niestety, pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby
i, pomimo iż w Polsce dostępne są wszystkie nowoczesne leki a chorzy leczeni są według najlepszych światowych standardów, to możliwości walki z czerniakiem są już ograniczone ze względu na bardzo agresywny przebieg choroby.

 

Wczesne rozpoznanie czerniaka, w wielu przypadkach, oznacza samodzielne wykrycie zmian przez pacjenta. Nie jest to trudne – wystarczy regularnie obserwować swoje ciało i zwracać uwagę, czy już istniejące bądź nowe znamię posiada pewne charakterystyczne dla czerniaka cechy, określone za pomocą kryteriów ABCDE. Jeśli tak, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Cechy te to:

A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę,

B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,

C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor

D – duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm,

E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Własną umiejętność w rozpoznawaniu czerniaka pozwala sprawdzić interaktywna gra, która dostępna jest na stronie Akademii Czerniaka: http://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/.

 

Stan swojej skóry powinny bardzo dokładnie kontrolować osoby korzystające z solariów. Szczególnie te poniżej 30. roku życia. Ryzyko zachorowania na czerniaka u młodych osób, które korzystają z solarium częściej niż raz w miesiącu, wzrasta aż o 75%! Promieniowanie solarium jest bowiem około 10-15 razy silniejsze niż promieniowanie słoneczne w najbardziej gorący dzień. Pamiętajmy też, że oparzenia skóry w dzieciństwie, spowodowane promieniowaniem UV, przekładają się również bezpośrednio na ryzyko wystąpienia nowotworu w przyszłości – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski.

 

Tydzień Świadomości Czerniaka już od sześciu lat realizowany jest w ramach kampanii „Znamię! Znam je?”, której organizatorem jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów. Każdego roku celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest zwrócenie uwagi na konieczność regularnych badań skóry. Istotne pozostaje budowanie świadomości potrzeby profilaktyki czerniaka. Zwłaszcza wśród młodych ludzi, u których w ostatnich latach wzrasta zachorowalność na ten nowotwór. Dzięki akcji edukacyjnej prowadzonej już od 6 lat, u Polaków następuje wzrost wiedzy nt. czerniaka, jednak wciąż należy podejmować inicjatywy na rzecz zmiany postaw społeczeństwa w kierunku profilaktyki tego nowotworu.

 

Więcej informacji na stronie internetowej Akademii Czerniaka www.akademiaczerniaka.pl oraz na Facebooku kampanii „Znamię! Znam je?” www.facebook.com/znamieznamje.

 

***

Akademia Czerniaka – informacje

Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, jest inicjatywą środowiska medycznego i pacjentów, która ma na celu upowszechnienie wiedzy o czerniaku. Poprzez popularyzację profilaktyki, chce pokazywać skuteczne metody zabezpieczania się przed tym nowotworem skóry oraz prowadzić działania, które zapewnią pacjentom jak najlepszą opiekę w każdym stadium choroby.

Głównym organem Akademii Czerniaka jest Rada Naukowa, która wspiera merytorycznie działania realizowane w ramach Akademii. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Polskie Towarzystwo Patologów. Partnerami Tygodnia Świadomości Czerniaka są: Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Fundacja „Gwiazda Nadziei”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Fundacja Rak'n'Roll, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma. Tydzień Świadomości Czerniaka wspierają firmy Bristol-Myers Squibb, Novartis i Roche.

Wejdź na www.akademiaczerniaka.pl oraz www.facebook.com/znamieznamje

 

 

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Marzec 2017

Luty 2017

Styczeń 2017

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016

Kwiecień 2016

Marzec 2016

Luty 2016

Styczeń 2016

Październik 2015

Wrzesień 2015

Sierpień 2015

Lipiec 2015

Czerwiec 2015

Maj 2015

Kwiecień 2015

Marzec 2015

Luty 2015

Grudzień 2014

Listopad 2014

Październik 2014

Wrzesień 2014

Sierpień 2014

Lipiec 2014

Czerwiec 2014

Maj 2014

Kwiecień 2014

Marzec 2014

Luty 2014

Styczeń 2014

Listopad 2013

Październik 2013

Lipiec 2013