X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

16

II

2016

Zabłysnęli Zdrowiem w Dzień Walki z Rakiem

Zabłysnęli Zdrowiem w Dzień Walki z Rakiem

Za nami 4. edycja Dnia Walki z Rakiem. Warszawiacy zabłysnęli zdrowiem i skorzystali z blisko 400 badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich w miasteczku medycznym, które z tej okazji powstało na terenie Złotych Tarasów. Organizator wydarzenia – stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny podkreśla, że takie inicjatywy pokazują jak dużą i niezaspokojoną potrzebę kontrolowania swojego zdrowia mają Polacy.

Podczas Dnia Walki z Rakiem można było wykonać bezpłatne badania USG piersi i tarczycy, badanie dermoskopem, a także morfologię krwi. Na odwiedzających czekały tez konsultacje onkologiczne, warsztaty samobadania piersi i wiele innych praktycznych porad związanych z profilaktyką onkologiczną . W sumie wykonano blisko 400 badań i konsultacji medycznych.

Uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni także do nauki zumby, jogi śmiechu oraz tradycyjnego już, finałowego tańca imprezy. Taniec poprowadził instruktor szkoły tańca Egurrolla Dance Studio – Piotr Musiałkowski.

Filmowa relacja z Dnia Walki z Rakiem 2016 - https://www.youtube.com/watch?v=RhNeHm-Y1LY

„Dzień Walki z Rakiem to szczególna okazja by przypomnieć sobie jak ważne jest dbanie o zdrowie. W tym roku po raz czwarty zaprosiliśmy warszawiaków do wykonania badań i zapoznania się z zasadami profilaktyki onkologicznej. Przy każdej edycji zainteresowanie odwiedzających przekracza nasze najśmielsze założenia. To pokazuje, że jako społeczeństwo, mamy świadomość i potrzebę korzystania z profilaktyki. Jednocześnie podczas takich wydarzeń widzimy jak bardzo te potrzeby są niezaspokojone. Ograniczenia wiekowe i oddalone w czasie zapisy na badania sprawiają, że osoby, które chcą regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia, często są tej możliwości pozbawione” zaznacza Elżbieta Kozik – prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

„Od 4 lat Nationale-Nederlanden jest partnerem strategicznym Dania Walki z Rakiem. Wierzymy, że dzięki takim akcjom zachęcimy Polaków do troski o to, co najważniejsze – własne zdrowie oraz życie – i regularnych badań profilaktycznych. Ten sam cel przyświecał nam także przy tworzeniu naszego poradnika „Miej serce do zdrowia”, w którym  głosem zaangażowanych Ekspertów promujemy profilaktykę zdrowia oraz zachęcamy do regularnych badań profilaktycznych" – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden. 

 

Badania profilaktyczne w Polsce

Obecnie w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia prowadzą i finansują programy profilaktyczne w kierunku:

  • Raka szyjki macicy – cytologia co trzy lata dla kobiet w wieku 25-59 lat, co rok dla kobiet znajdujących się w grupie ryzyka.
  • Raka piersi – badanie mammograficzne wykonywane co dwa lata u kobiet w wieku 50-69 lat, co roku dla kobiet znajdujących się w grupie ryzyka.
  • Raka jelita grubego – kolonoskopia dla wszystkich osób w wieku 50-65 lat oraz dla osób znajdujących się w grupie ryzyka w wieku 40-49 lat. Do programu kwalifikują się osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały przeprowadzonej kolonoskopii.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w roku 2012, w ramach programów przebadano w kierunku raka szyjki macicy 23,21% kobiet spełniających kryteria wiekowe, u 42,64% kobiet przeprowadzono badania mammograficzne.

„Profilaktyka u osób znajdujących się w kryteriach wiekowych, które predysponują do wystąpienia nowotworów jest bardzo ważna. Tak samo, jak  w przypadku osób, które chorobą mogą być obciążone rodzinnie. Jednak obecnie coraz częściej nowotwory diagnozuje się u dużo młodszych osób, które nie kwalifikują się do programów profilaktycznych. Najmłodsze pacjentki, u których diagnozowany jest np. nowotwór piersi mają 20-25 lat. Na takich przykładach widać jak duże są ograniczenia programów profilaktycznych” – zaznacza Elzbieta Kozik.

Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że w ciągu ostatnich trzech dekad zachorowalność na nowotwory złośliwe w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140 tysięcy nowych rozpoznań. Eksperci alarmują, że tendencja wzrostowa może się utrzymać, a na nowotwór zapaść może co trzecia osoba urodzona po 1969 roku.

Kalendarz profilaktyki

Od 20 roku życia, w obowiązkowym, rocznym kalendarzu profilaktyki znaleźć powinna się morfologia krwi, OB., badanie poziomu cukru we krwi, czy badanie cytologiczne u kobiet. Sama profilaktyka raka piersi to kilka dodatkowych badań dla pań w różnym wieku:

  • Palpacyjne samobadanie piersi – raz w miesiącu między 6 a 10 dniem cyklu, niezależnie od wieku.
  • Badanie USG piersi – co dwa lata od 25 roku życia.
  • Mammografia – raz na 5 lat od 35 roku życia, co dwa lata od 40 roku życia.

„Zalecenia profilaktyczne to jedno, a realny dostęp do badań to zupełnie inna historia. Wiele kobiet ma świadomość konieczności sprawdzania swojego stanu zdrowia. Badamy się nie po to, by wykryć problem, ale by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Dla młodych osób dostęp do badań profilaktycznych uzależniony jest od dobrej woli lekarza. Niekiedy aby otrzymać skierowanie należy uargumentować swoje podejrzenia. Choć podejście do profilaktyki jest inne niż było 20 lat temu, wciąż daleko nam do ideału” – mówi Elżbieta Kozik.

Poradnia z Apetytem na życie

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny na co dzień zaprasza także do Poradni z Apetytem na życie, która prowadzona jest w ramach Lecznicy Onkologicznej Onkolmed, na warszawskim Ursynowie. Za symboliczną cegiełkę w wysokości 20 pln wykonać tam można badania USG piersi, USG narządów rodnych, czy badanie znamion za pomocą dermoskopu. Badania dostępne sa na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”. Szczegóły odnaleźć można na stronie internetowej www.ruchspoleczny.org.pl

Październik 2017

Wrzesień 2017

Sierpień 2017

Lipiec 2017

Czerwiec 2017

Maj 2017

Kwiecień 2017

Marzec 2017

Luty 2017

Styczeń 2017

Listopad 2016

Październik 2016

Wrzesień 2016

Sierpień 2016

Lipiec 2016

Czerwiec 2016

Kwiecień 2016

Marzec 2016

Luty 2016

Styczeń 2016

Październik 2015

Wrzesień 2015

Sierpień 2015

Lipiec 2015

Czerwiec 2015

Maj 2015

Kwiecień 2015

Marzec 2015

Luty 2015

Grudzień 2014

Listopad 2014

Październik 2014

Wrzesień 2014

Sierpień 2014

Lipiec 2014

Czerwiec 2014

Maj 2014

Kwiecień 2014

Marzec 2014

Luty 2014

Styczeń 2014

Listopad 2013

Październik 2013

Lipiec 2013