X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494
Warto wiedzieć >> Rak narządów rodnych

Nowotwory narządu rodnego to dość zróżnicowana grupa ze względu na częstość występowania, rokowania i sposób leczenia. Do grupy nowotworów sfery intymnej należą m.in. nowotwory jajnika, szyjki lub trzonu macicy.

Jak wynika z najnowszych danych przestawionych w 2013 r. przez Centrum Onkologii w publikacji „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 r.”, najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet był rak piersi, który stanowił 22,4 proc. nowych zachorowań. Nowotwory trzonu macicy (7 proc.), jajnika (5 proc.) i szyjki macicy (4 proc.), stanowiły łącznie około 16 proc. wszystkich rozpoznań. Oznacza to, że wymienione złośliwe nowotwory sfery intymnej stanowią około 40 proc. przypadków onkologicznych wśród kobiet, a zatem dotyczą ponad 28 tys. pacjentek rocznie.

 

Rak trzonu macicy rozwija się zazwyczaj u kobiet starszych i objawia się krwawieniami, które najczęściej występują po okresie przekwitania. Ten typ raka stanowi 15—20 proc. nowotworów złośliwych narządu rodnego (ok. 7 proc. wszystkich nowotworów złośliwych kobiet). Największa liczba zachorowań ma miejsce u kobiet między 50. a 60. rokiem życia, częściej u kobiet otyłych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, z nadciśnieniem.

Nowotwory jajnika są trzecim co do częstości zachorowań nowotworem narządu rodnego (8—15 proc.). Mogą one występować od wczesnej młodości aż do późnej starości, najczęściej po 45 roku życia. Nowotwory jajnika częściej występują u ko­biet, które nie rodziły. Rakiem jajnika w krajach rozwiniętych jest zagrożona 1 na 70 kobiet, a na całym świecie odnotowuje się ok. 230 tysięcy zachorowań rocznie. Do pewnego momentu choroba przebiega bezobjawowo, dlatego rak jajnika jest tak trudny do wykrycia. 

Rak jajnika – o czym warto wiedzieć:    http://ruchspoleczny.org.pl/warto_wiedziec/rak_jajnika-53.html

 

Rak szyjki macicy stanowi ponad połowę wszystkich nowotworów narządu rodnego (60 proc.). Rozwija się najczęściej między 35. a 40. rokiem życia, chociaż może wystąpić  także u młodszych kobiet.

 

Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Rak szyjki macicy spowodowany jest głównie przez wirus HPV (ang. Human Papilloma Virus) – wirus brodawczaka ludzkiego. Nowotwór szyjki macicy (ang. cervical cancer) należy do nowotworów złośliwych. Rak szyjki macicy rozpoczyna się zwykle wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy, dawniej określaną jako rak przedinwazyjny albo dysplazja szyjki macicy. Rak szyjki macicy to drugi po nowotworze piersi postrach wśród kobiet. Rozpoznanie raka szyjki macicy w stadium „zero” (przedinwazyjnym) daje 100 proc. szanse na wyleczenie go, dlatego ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań cytologicznych.

1. Rak szyjki macicy - przyczyny

Rak szyjki macicy może ujawnić się w każdym wieku i należy do najniebezpieczniejszych nowotworów układu rozrodczego u kobiet. Głównym winowajcą zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus HPV (głównie typy: 16, 18, 31, 33, 35).

Długotrwałe zakażenie HPV jest uważane za niezbędny i najważniejszy czynnik chorobotwórczy w przypadku raka szyjki macicy. U prawie wszystkich kobiet chorych na raka szyjki macicy lub mających zmiany przednowotworowe wykryto obecność wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV, a ściślej - jego rakotwórczych typów: HPV 16 i 18 (odpowiadają za ponad 70 procent przypadków choroby) oraz HPV 31, 33, 45.

Jeśli wirus ma cechy onkogenne, to wczesne rozpoczęcie współżycia i palenie papierosów zwiększają ryzyko zachorowania dwukrotnie, a urodzenie co najmniej trójki dzieci, choroby przenoszone drogą płciową czy wieloletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych - nawet czterokrotnie.

Z ostatnich badań wynika, że prezerwatywy nie chronią przed wirusem HPV, chyba że zawierają środki wirusobójcze. Względne zabezpieczenie daje natomiast tzw. antykoncepcja barierowa, czyli wkładki i krążki dopochwowe. Ważnym elementem profilaktyki jest pozostawanie w związkach monogamicznych i dochowanie wierności przez oboje partnerów.

 

 • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego,
 • częste zmienianie partnerów seksualnych,
 • współżycie z partnerami mającymi wiele partnerek,
 • dużą aktywność seksualną kobiety,
 • niski poziom higieny osobistej
 • palenie papierosów,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
 • zachorowanie na opryszczkę narządów płciowych (wirus HSV2),
 • zarażenie chlamydiami,
 • niedobór witamin A i C,
 • liczne ciążę i porody,
 • niski poziom wykształcenia i niski status społeczno-ekonomiczny,
 • zaburzony system immunologiczny.

Przypuszcza się, że tłuszczowa wydzielina gruczołów napletka (tzw. łój napletkowy) może także wywierać działanie rakotwórcze w okolicy ujścia i szyjki macicy, dlatego w kulturach, w których dokonuje się obrzezania mężczyzn, notuje się niższe wskaźniki zachorowania na raka szyjki macicy przez kobiety.

2. Rak szyjki macicy - objawy

Początkowo rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Brak dolegliwości wydłuża perspektywę wizyty u ginekologa.

Późna interwencja powoduje, że zaawansowane stadium raka szyjki macicy redukuje szanse na wyleczenie i przeżycie. Kiedy pojawią się przerzuty, kobiety nie można już praktycznie uratować. Objawy raka szyjki macicy są niespecyficzne i mogą towarzyszyć innym dolegliwościom okolic intymnych. Do symptomów raka szyjki macicy można zaliczyć:

 • nieregularne miesiączki,
 • krwawienia międzymiesiączkowe,
 • upławy o nieprzyjemnym zapachu,
 • dyskomfort w dole brzucha,
 • bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
 • krwawienia w trakcie i po stosunku seksualnym.

 

3. Rak szyjki macicy - profilaktyka i leczenie

 

W Polsce notuje się najwyższy wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy wśród wszystkich państw europejskich (choruje około 15 kobiet na 100 tysięcy). Okazuje się, że 60 proc. kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy, nie miało nigdy w życiu robionego badania cytologicznego!

Tymczasem tylko regularne badania ginekologiczne i badania cytologiczne (co roku) chronią przed rakiem szyjki macicy. Nowotwór szyjki macicy wykryty w stadium przedinwazyjnym jest całkowicie wyleczalny, ale już w stadium II daje tylko 50 proc. szanse przeżycia. Średni wiek kobiet ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata – większość z nich planuje jeszcze macierzyństwo. Z uwagi na tak wczesny próg wiekowy profilaktyka nabiera nowego znaczenia.

 

 

W zależności od zaawansowania raka szyjki macicy stosuje się operację, radioterapię i/lub chemoterapię. Najczęściej chirurgicznie wycina się zmienione nowotworowo organy (macicę, sąsiadujące węzły chłonne, jajniki, jajowody). Kiedy kobieta pragnie urodzić dziecko, a stadium raka szyjki macicy nie jest zaawansowane, wykonuje się konizację– zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym, podczas którego usuwa się stożkowy fragment szyjki macicy.

We wczesnym etapie raka szyjki macicy skuteczna jest również radioterapia. Zaburzone zostają jednak funkcje jajników i wówczas trzeba stosować zastępczą terapię hormonalną. Czasami pacjentki poddaje się chemioterapii, polegającej na przyjmowaniu leków cytostatycznych.

 

W działaniach wspiera nas: