X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

26

IX

2016

10 postulatów pacjentów onkologicznych do systemu refundacyjnego

Piętnaście organizacji wspierających pacjentów onkologicznych z całego kraju przygotowało 10 postulatów do systemu refundacyjnego. Inicjatywa ma związek z planowanymi zmianami ustawy refundacyjnej oraz innych regulacji, np. ratunkowego dostępu do leków. Pacjenci będą walczyć, aby w ramach prac nad nowelizacjami prawa uwzględniać stanowisko pacjentów.

W liście skierowanym do Ministra Zdrowia autorzy zwracają uwagę, że w debacie publicznej dotyczącej projektowanych zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce wiele miejsca poświęcono planowanym zmianom w aktach prawnych wpływających na dostępność terapii. Dotychczas jednak brakowało stanowiska pacjentów, dla których skutki zmian będą najistotniejsze.

Poparcie dla inicjatywy wyraziło dotychczas piętnaście organizacji wspierających pacjentów onkologicznych z całego kraju. Ich celem jest prezentacja postulatów na etapie prac w resorcie oraz w Parlamencie. W swoim piśmie zaznaczają, że w przypadku chorych zmagających się z chorobami nowotworowymi wszelkie zmiany wpływające na dostępność terapii mają szczególnie istotny charakter. Po pierwsze, dostępność terapii onkologicznych poza systemem finansowanym ze środków publicznych jest znikoma i osiągalna dla nielicznych. Po drugie, dostępność terapii jest jednym z czynników istotnie wpływających na skuteczność leczenia w systemie opieki onkologicznej. Po trzecie, wielokrotnie w swojej działalności szukając możliwości rozwiązania problemów związanych z dostępnością leczenia, spotykali się z problemami, których występowanie motywowano regulacjami prawnymi. Tymczasem rolą państwa jest zapewnienie odpowiednich ram prawnych,
 w których pacjenci mogą uzyskać najlepsze możliwe leczenie.

Pismo zostało przesłane do Ministerstwa Zdrowia oraz Parlamentu 26 września.

 

 

 

 

Kontakt dla mediów:

Wojciech Wiśniewski

Rzecznik

tel.: 793 554 411

Mail: wojciech.wisniewski@alivia.org.pl

Lista organizacji popierających (w kolejności alfabetycznej, stan na 26.09.2016):

Federacja Stowarzyszeń Amazonki

Fundacja Carita – Żyć ze Szpiczakiem                                   

Fundacja Gwiazda Nadziei                                                        

Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej

Fundacja Onkologiczna Alivia

Fundacja Onkologiczna No pasaRAK

Fundacja „Pokonaj raka”

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie!

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „Gladiator”

Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem z Chorobami Nowotworowymi Sanitas

Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”