X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

11

V

2020

Apel PARS do Chorych na Osteoporozę


24 czerwca obchodzimy światowy dzień chorych na osteoporozę, jako organizacja na rzecz Pacjentów - Polskie Amazonki Ruch Społeczny, w trosce o zdrowie i życie pacjentów chorujących na osteoporozę, podejmujemy działania interwencyjno-edukacyjne, które pozwolą na kontynuowanie leczenia w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

 

Impulsem do podjęcia działań edukacyjnych przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny były zgłaszane coraz częściej przez pacjentów i ich opiekunów trudności, związane z kontynuowaniem leczenia osteoporozy, w tym leczenia w formie iniekcji, w obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce.

Poszukujący pomocy podkreślali, że doświadczają wielu trudności z uzyskaniem informacji na temat leczenia w obecnym czasie, odwoływaniem wizyt w poradniach specjalistycznych, kłopotów w uzyskaniu recepty na kontynuację leczenia oraz związanych z realizacją e-recepty.  Sygnalizują także problemy w związku z ograniczeniami w korzystaniu z możliwości wizyty w gabinecie zabiegowym na podanie iniekcji leku.

Zaalarmowani wspomnianymi  trudnościami oraz wątpliwościami zgłaszanymi na coraz szerszą skalę przez pacjentów, skierowaliśmy zapytanie do jednego z producentów leku o oszacowanie, na podstawie dostępnych danych, skali potencjalnego wstrzymania terapii przez pacjentów chorych na osteoporozę. W odpowiedzi poinformowano nas, że tylko w ostatnim miesiącu w Polsce obrót produktem leczniczym stosowanym w leczeniu osteoporozy w formie iniekcji zmniejszył się z 10 tys. do zaledwie 2 tys. Oznacza to, że aż 80% pacjentów przypuszczalnie mogło zaniechać leczenia. To bardzo niepokojące wieści, ponieważ przerwanie terapii niesie ze sobą złamania, pogłębiającą się niesprawność oraz zagrożenie wzrostem śmiertelności pacjentów.

Wobec powyższego, dostrzegamy konieczność pilnego zaspokojenia potrzeb terapeutycznych tak licznej  grupy pacjentów chorujących na osteoporozę, w trosce o ich zdrowie i życie.


Polskie Amazonki Ruch Społeczny apeluje - PACJENCIE:

  • pozostań w kontakcie z lekarzem,
  • poproś o e-receptę,
  • nie przerywaj leczenia,
  • zadbaj o siebie w tym trudnym czasie,
  • przerwanie leczenia osteoporozy może mieć tragiczne skutki (dużo większe ryzyko złamania, niepełnosprawności, zagrożenia dla zdrowia i życia)

Wsparcie Polskim Amazonkom Ruchowi Społecznemu w działaniach edukacyjnych zadeklarowała dyrekcja Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji oraz Zespół Ekspertów ds. Osteoporozy, działający przy Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.