X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

9

I

2018

Apel Polskiej Unii Onkologii

 

APEL POLSKIEJ UNII ONKOLOGII

 

do Dyrektorów wszystkich ośrodków onkologicznych i hematoonkologicznych w Polsce

Szanowni Państwo,

W ZWIĄZKU ZE ZBLIŻAJĄCYM SIĘ 18. ŚWIATOWYM DNIEM WALKI Z RAKIEM

PRAGNĘ TRADYCYJNYM ZWYCZAJEM W IMIENIU ZARZĄDU

I RADY NAUKOWEJ POLSKIEJ UNII ONKOLOGII

ZAPROSIĆ PAŃSTWA DO ORGANIZACJI OBCHODÓW TEGO WAŻNEGO WYDARZENIA

 

W SOBOTĘ 3 LUTEGO 2018R.

 

Większość ośrodków onkologicznych w Polsce zwyczajowo w pierwszą sobotę lutego pod patronatem PUO organizuje akcję Dnia Drzwi Otwartych.

 

Proponujemy, aby program podobnie jak w latach ubiegłych obejmował:

Ø  rozpowszechnianie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem  i innych materiałów

edukacyjnych propagujących postawy prozdrowotne i czujność onkologiczną, przy udziale lekarzy rodzinnych, stowarzyszeń i fundacji pacjenckich oraz studentów medycyny Uniwersytetów Medycznych

Ø  wykonywanie badań przesiewowych i innych służących wczesnemu wykrywaniu

nowotworów

Ø  udzielanie prostych porad onkologicznych,

Ø  zwiedzanie oddziałów i zakładów diagnostyczno-leczniczych,

Ø  prowadzenie wykładów i pogadanek na tematy profilaktyki, wczesnego rozpoznawania i możliwości skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stopniach zaawansowania.

 

Zwracamy się do wszystkich Państwa z prośbą o następujące informacje:

Ø Czy Państwa Ośrodek przystąpi do wspólnej Akcji PUO „Dnia Drzwi Otwartych”

w sobotę 3 lutego 2018r?

 Jeśli tak to prosimy o przesłanie:

Ø  Programu „Dnia Drzwi Otwartych”

Ø  Dokładnych danych Ośrodka i miejsca przeprowadzanej Akcji

Ø  Imienia i nazwiska oraz telefonu komórkowego i adresu e-mailowego osoby odpowiedzialnej za organizację Akcji

 

Jeśli preferujecie Państwo inną formę obchodów ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z RAKIEM prosimy o podanie nam informacji na ten temat.

Wszystkie powyższe dane posłużą do wydania komunikatu informacyjnego PUO z przeznaczeniem do rozpowszechnienia w mediach ogólnopolskich i na stronie internetowej: www.puo.pl


Odpowiedzi prosimy przesyłać do Sekretariatu PUO najpóźniej do piątku 26 stycznia 2018 r.

na adres e-mailowy: meder@coi.waw.pl (ewentualnie na fax.  22 546 32 50).

Bezpośredni kontakt telefoniczny do mnie: 22 546 32 47 lub 22 546 24 48 lub 606 450 624

 Bardzo liczymy na Państwa jak zwykle niezawodną współpracę w dążeniu do podwyższenia wiedzy w społeczeństwie na temat chorób nowotworowych i w propagowaniu zachowań sprzyjających troszczeniu się o własne zdrowie, zachowywaniu czujności onkologicznej i uczestniczeniu w bezpłatnych, profilaktycznych badaniach przesiewowych.

 Prosimy Państwa również o wcześniejsze nagłośnienie Akcji z wykorzystaniem logo PUO (w załączniku): w Państwa ośrodkach, w mediach lokalnych oraz współdziałanie
z Wojewódzkimi Ośrodkami Koordynującymi badania skryningowe, lokalnymi Oddziałami NFZ, władzami samorządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami pacjentów.

 

Proponujemy także, aby przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem był  nadal aktualny APEL PUO i całego środowiska onkologów polskich o wspólne,  intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu w naszym kraju do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

 Przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku.

 W Karcie Paryskiej przede wszystkim apeluje się o ZAPEWNIENIE RÓWNEGO DOSTĘPU obywateli wszystkich krajów świata do nowoczesnych kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii, zgodnie z postępem wiedzy medycznej w oparciu o sprawnie funkcjonującą, wielodyscyplinarną sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych.

Na realizację powyższych celów w tym na szeroko pojętą prewencję i profilaktykę nowotworową niezbędne jest zagwarantowanie przez Państwo odpowiednich środków finansowych. Od tego przede wszystkim zależy uzyskanie zmniejszenia liczby zachorowań i znaczącej poprawy wyników leczenia chorych na nowotwory w Polsce.

 Z wielką nadzieją oczekujemy na efektywną realizację następnego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w latach 2016-2024, ale jednocześnie przypominamy, że stanowi on jedynie część całościowej Strategii Walki z Rakiem w Polsce (Cancer Plan) przygotowanej w 2015 r. przez środowisko onkologów i  przekazanej do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

 Adresatami naszego Apelu są główni decydenci naszego kraju:

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Premier Rządu oraz Minister Zdrowia.

 W oczekiwaniu na Państwa pozytywną odpowiedź i rozpowszechnienie treści Apelu PUO pośród wszystkich dyrektorów i kierowników Regionalnych Centrów, Klinik Uniwersyteckich i szpitali onkologicznych                      

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Z wyrazami szacunku i uznania

 

Dr n. med. Janusz Meder
Prezes Polskiej Unii Onkologii

(tel. 606 450 624)