X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

5

VII

2016

Biuletyn Akademii Czerniaka

 

1. Decyzja MZ: refundacja niwolumabu i pembrolizumabu w Polsce w leczeniu zaawansowanego czerniaka

Od 1 lipca 2016 r. Ministerstwo Zdrowia objęło refundacją dwie nowoczesne terapie immunoonkologiczne – niwolumab i pembrolizumab, w ramach jednego programu lekowego „Leczenie czerniaka skóry lub błon śluzowych”. Program ten oprócz inhibitorów PD-1 obejmuje także terapię anty CTLA-4.

Obydwie terapie niwolumab i pembrolizumab to nowej generacji terapie immunoonkologiczne, które wykazują wysoką skuteczność w leczeniu zaawansowanego czerniaka i które zostały uznane przez badaczy i naukowców za wyjątkowe osiągnięcie w poprawie stanu zdrowia, otrzymując nagrodę Prix Galien Polska 2015.

Decyzja ta potwierdza zaangażowanie Ministerstwa Zdrowia w poprawę wyników leczenia chorych na nowotwory w Polsce. Uzyskanie dostępu do leczenia terapiami niwolumab i pembrolizumab, budzą ogromne nadzieje wśród polskich pacjentów cierpiących na zaawansowanego czerniaka oraz ich rodzin i lekarzy.

Objęcie refundacją obu terapii poszerza zakres opcji terapeutycznych stosowanych w Polsce w leczeniu zaawansowanego czerniaka i umożliwia dobór optymalnej terapii dla pacjentów.

 

 

Prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski