X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

2

II

2018

Dwóch pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy otrzymało leczenie w ramach RDTL

Dziś drugi pacjent w Polsce z rakiem rdzeniastym tarczycy otrzymał refundowane leczenie (wandetanib) w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Pierwszym pacjentem był podopieczny Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, od dziś leczony będzie także pacjent w Centrum Onkologii- Instytut Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.

Pod koniec minionego roku Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała pozytywną opinię w sprawie finansowania ze środków publicznych w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych leku Caprelsa (wandetanib) we wskazaniu: rak rdzeniasty tarczycy z przerzutami do wątroby.

To wyjątkowa sytuacja, a jednocześnie zwieńczenie starań pacjentów i specjalistów, którzy do tej pory nie mieli szans na skorzystanie z refundowanego leczenia celowanego w przypadku raka rdzeniastyego tarczycy.

Na decyzję Ministerstwa Zdrowia oczekuje kolejnych dwóch pacjentów starających się o dostęp do leczenia  - pacjent z Centrum Onkologii w Gliwicach oraz podopieczny Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Potrzebę refundacji leczenia raka rdzeniastego środowisko pacjentów, Polskie Amazonki Ruch Społeczny  oraz Stowarzyszenie Łąka Motyli zaznaczają od niemal roku. W przeciwieństwie do dobrze zróżnicowanych raków tarczycy, terapia lekowa dla raka radzeniastego w Polsce nie funkcjonuje, a rokowania dla tego typu nowotworu są znacznie mniej pomyślne.  Obecnie jedyną dostępną formą terapii jest operacja usunięcia tarczycy oraz okolicznych tkanek zaatakowanych przez nowotwór. W około połowie przypadków ta forma terapeutyczna nie jest wystarczająca.  Pacjenci, u których operacja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, poszukiwali możliwości uczestnictwa  w badaniach klinicznych lub gromadzili własne środki pieniężne, by zakupić terapię prywatnie. Dla wielu takie rozwiązanie pozostawało jednak poza zasięgiem ich możliwości. 

Zgodnie z Ustawą z dnia 25 maja 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, leczenie w ramach RDTL gwarantowane jest pacjentom na okres 3 miesięcy, z możliwością kontynuacji leczenia zgodnie z kolejnymi decyzjami Ministerstwa Zdrowia.

Wierzymy, że przyznanie RDTL w przypadku pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy, to krok otwierający drogę do refundacji leczenia farmakologicznego dla wszystkich pacjentów dotkniętych tym rzadkim typem nowotworu.

Więcej informacji na temat raka rdzeniastego i obecnej sytuacji pacjentów odnaleźć można pod linkiem:

https://ruchspoleczny.org.pl/kampanie/motyle_pod_ochrona-31/rak_rdzeniasty_tarczycy_-202.html