X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

23

VII

2015

Europejska Agencja Leków zarejestrowała niwolumab firmy Bristol-Myers Squibb w leczeniu zaawansowanego czerniaka

Europejska Agencja Leków zarejestrowała niwolumab firmy Bristol-Myers Squibb w leczeniu zaawansowanego czerniaka, zarówno u pacjentów wcześniej nieleczonych, jak i po niepowodzeniu wcześniejszych terapii.

Profesor Piotr Wysocki z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii skomentował: „Decyzja EMA w obecnym momencie nie oznacza żadnych zmian dla polskich pacjentów.Stanowi w tej chwili podstawę do złożenia wniosku do Agencji Oceny Technologii Medycznych o formalną ocenę farmakoekonomiczną niwolumabu w kontekście ewentualnej refundacji. Opinia AOTM będzie miała istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji refundacyjnej przez Ministerstwo Zdrowia. Biorąc pod uwagę czas trwania ww. procedur, trudno oczekiwać pojawienia się niwolumabu w katalogu leków refundowanych przed upływem roku”.

Immunoterapie w onkologii, w odróżnieniu od większości innych strategii leczenia systemowego nie działają bezpośrednio na komórki nowotworowe, ale stymulują pośrednio układ immunologiczny. Reaktywacja, poprzez zastosowanie tych terapii, uśpionych, immunologicznych mechanizmów przeciwnowotworowych pozwala uzyskać kontrolę nad toczącym się procesem nowotworowym.
Co więcej, dzięki takim zjawiskom jak pamięć immunologiczna, istnieje szansa, że raz rozbudzone mechanizmy swoistej odpowiedzi przeciwnowotworowej umożliwią długotrwałą (wieloletnią) choroby. W przypadku ipilimumabu, leku, który jest stosowany od prawie 5 lat, wiemy, że co 5 chory z rozsianym czerniakiem przeżywa 10 lat.

Niwolumab - przeciwciało monoklonalne anty-PD1, odblokowuje aktywność swoistych limfocytów
T cytotoksycznych w obrębie guza nowotworowego. W normalnych warunkach, limfocyty
T rozpoznające antygeny nowotworowe, po rozpoznaniu komórki nowotworowej nie są w stanie jej efektywnie wyeliminować. Komórka nowotworowa kontratakuje umieszczając na swojej powierzchni cząsteczkę PD-L1, z kolei aktywowane limfocyty mają na swojej powierzchni receptor PD-1.
W momencie rozpoznania komórki nowotworowej przez limfocyt, dochodzi do interakcji PD-L1 - PD-1 i do uśpienia limfocyta. Niwolumab, blokując receptor PD-1 na limfocycie czyni tę komórkę niewrażliwą na sygnały usypiające przekazywane przez komórkę nowotworową. Wyniki badań klinicznych nad przeciwciałami anty-PD1, pokazują, że jest to w tej chwili najbardziej aktywna terapia w leczeniu czerniaka.