X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

18

I

2021

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy - Co to jest HPV

Wykonywanie badań kontrolnych (cytologia oraz test HPV) w kierunku raka szyjki macicy to jeden z najważniejszych kroków w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania – podkreśla organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), która z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (18-22.01.) wydała Elementarz „Co to jest HPV?”.

Większość przypadków raka szyjki macicy ma swoją genezę w obecności wirusa brodawczaka ludzkiego czyli HPV. Jest to bardzo powszechnie występujący wirus, który można przenosić poprzez kontakt skórny lub kontakt seksualny, a jego nosicielami mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Warto wiedzieć co to jest wirus HPV , tak samo jak trzeba wiedzieć, co to jest koronawirus – apeluje PARS. Jeżeli wiemy, w jaki sposób możemy zarazić się HPV, w jaki sposób możemy się na niego zaszczepić i wreszcie, jakie konsekwencje może mieć, to jesteśmy w stanie bardziej świadomie dbać o swoje zdrowie.

Z tego względu organizacja przygotowała Elementarz Co to jest HPV, który jest dostępny na stronie:

https://www.ruchspoleczny.org.pl/upload/dokumenty/cotojesthpvporadnik.pdf

 


 


 

Co to jest HPV? Jeśli nie masz pewności, jeśli chcesz wiedzieć jak chronić się przed rakiem szyjki macicy, przeczytaj koniecznie nasz Elementarz. Mało osób ma świadomość tego, w jaki sposób należy właściwie zapobiegać rakowi szyjki macicy oraz jakie badania wykonywać” - mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. „Zdrowie to ważny temat i nie ma w nim nic wstydliwego, dlatego rozmawiaj o HPV ze swoimi bliskimi. To może pomóc nie tylko Tobie. Dzięki rozmowie możesz dowiedzieć się więcej i możesz też pomóc innym. Rozmawiaj a potem działaj – idź zrobić cytologię, zastanów się nad badaniem nad obecnością wirusa HPV. Takie rozmowy i badania mogą uratować życie”.

 

Zwiastun kampanii

 


Samo wykrycie obecności wirusa HPV nie jest powodem do zmartwienia, ponieważ obecność HPV wśród ludzi jest bardzo powszechna. 8 z 10 kobiet będzie zakażonych HPV na jakimś etapie swojego życia. Większość infekcji nie ma objawów, jest nieszkodliwa oraz jest eliminowana, a w sposób naturalny przez układ odpornościowy organizmu. Jednak w niektórych przypadkach, jeśli infekcja HPV utrzymuje się długo pozostając niewykryta, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Z tego względu tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Ja nie miałam nigdy badania w kierunku wirusa HPV. Być może gdybym je zrobiła nie byłabym w tym samym miejscu, w którym jestem teraz. Róbcie regularnie cytologię i badanie pod kątem obecności HPV! – mówi Anna Płócienniczak – Babilon, pacjentka z rakiem szyjki macicy, prowadząca blog „Wiewióra Wygrywa z Rakiem''.

W ramach akcji edukacyjnej „Co to jest HPV?” została także przygotowana seria video z pytaniami na które odpowiedzi udziela Prof. CMKP dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista perinatologii.

 

Wszystkie informacje i materiały dostępne:

https://ruchspoleczny.org.pl/kampanie/co_to_jest_hpv-98.html

www.akademiazdrowiakobiet.pl