X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

25

XI

2019

Hamuj raka! Daj szansę płucom!

 

Kliknij na zdjęcie aby pobrać Poradnik

 

POPRAWA SYTUACJI W RAKU PŁUCA

Lista postulatów zmian w obszarze profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka płuca, które należy wprowadzić, aby zmniejszyć liczbę zachorowań w populacji osób zdrowych i dwukrotnie zwiększyć wskaźnik przeżyć 5-letnich w populacji chorych.

 

Postulaty te mają nadrzędny cel, jakim jest zmiana modelu profilaktyki raka płuca i opieki nad chorymi w Polsce. Zmiany powinny mieć wymiar kompleksowy – poczynając od profilaktyki (pierwotnej i wtórnej), poprzez diagnostykę i leczenie, opiekę po leczeniu (w tym rehabilitację i opiekę psychoonkologiczną) aż po obserwację, mającą na celu wykrycie i leczenie powikłań choroby i terapii przeciwnowotworowej a także wczesne wykrycie ewentualnego nawrotu choroby.

 

PROFILAKTYKA PIERWOTNA
cel: ograniczenie liczby zachorowań

 

 1. Edukacja społeczeństwa na temat onkologicznych i innych niekorzystnych skutków zdrowotnych palenia tytoniu (papierosów, e-papierosów i produktów podgrzewających tytoń) – szeroko zakrojone kampanie edukacyjne
 2. Szczególny nacisk położony na edukację dzieci i młodzieży szkolnej oraz rodziców – działania mające na celu zahamowanie trendu wzrostu popularności e-papierosów wśród młodzieży (walka z mitem, że e-papierosy są mniej szkodliwe od papierosów)
 3. Eliminacja wszystkich możliwych form reklamy wyrobów tytoniowych, ich ekspozycji oraz oznakowania punktów sprzedaży, w tym m.in. ekspozycji przy kasach sklepowych, ujednolicenie wyglądu paczek papierosów
 4. Znaczące podniesienie cen papierosów, przeznaczenie wpływów z akcyzy w zdecydowanie większym stopniu na finansowanie skutków palenia, w tym leczenie chorób tytoniozależnych
 5. Rozwój sieci Poradni Pomocy Palącym: znaczne zwiększenie ich liczby, finansowanie na odpowiednim poziomie, zapewnienie możliwości leczenia farmakologicznego uzależnienia od tytoniu, ścisła współpraca z ośrodkami onkologicznymi pneumonologicznymi (palący pacjenci onkologiczni z automatu obejmowani opieką poradni)
 6. Włączenie profilaktyki nowotworów płuca do obowiązków lekarzy POZ i Medycyny Pracy – obowiązkowy wywiad pod kątem palenia przeprowadzany przez specjalistów medycyny pracy, edukacja lekarzy POZ w zakresie rozpoznawania objawów nowotworów płuca oraz obowiązkowe kierowanie na badania profilaktyczne osób z grup ryzyka (osoby po 50 r. ż, palacze: 30 paczkolat)

 

PROFILAKTYKA WTÓRNA
cel: zwiększenie liczby pacjentów diagnozowanych we wcześniejszych stadiach raka płuca

 1. Wdrożenie i popularyzacja programów wczesnego wykrywania – badania przesiewowe z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej, prowadzone w grupach ryzyka:
  • zwiększenie liczby ośrodków, które będą mogły wykonać badania przesiewowe
  • przygotowanie odpowiedniej liczby specjalistów w zakresie wczesnej diagnostyki raka płuca z wykorzystaniem niskodawkowej TK
 2. Wprowadzenie jednolitych standardów oceniania wyników badań niskodawkowej tomografii komputerowej wykonywanych w ramach programu wczesnego wykrywania raka płuca

Więcej na: https://ruchspoleczny.org.pl/kampanie/hamuj_raka_daj_szanse_plucom-62.html