X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

26

VII

2015

Konferencja w Sejmie - brak refundacji nowoczesnych metod leczenia raka piersi

24 czerwca w Sejmie odbyła się konferencji prasowa na temat braku refundacji nowoczesnych metod leczenia raka piersi, zorganizowana przez Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia – Tomasza Latosa. Na konferencji poruszone zostały ważne dla pacjentek problemy. Elżbieta Kozik z Polskie Amazonki Ruch Społeczny zwróciła uwagę, że wprowadzony na początku 2015 roku pakiet onkologiczny skupia się jedynie na szybkiej diagnostyce i chociaż jest to ważna kwestia, nie poprawia sytuacji kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. “Dlaczego nie ma przejrzystości w decydowaniu o dostępie do leków i ich refundacji?” – pytała. Prezes PARS postulowała również o wprowadzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków leczenia raka piersi, tzw. Breast Cancer Units, które istnieją w innych państwach i które zgodnie z szacunkami pozwoliłyby uratować w Polsce życie ok. 1700 kobiet rocznie.

Agata Polińska przedstawiła natomiast wyniki raportu na temat dostępności leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych państw Unii Europejskiej i Szwajcarii. Raport pokazał, że na 30 najszerzej stosowanych w Europie nowoczesnych leków onkologicznych, w Polsce dostępne bez ograniczeń są tylko dwa a 12 w ogóle nie jest dostępnych. Dla porównania, w Czechach niedostępnych jest 7 leków, a w Hiszpanii, która przeżywa kryzys tylko 3. Pełny raport przeczytacie tutaj: Raport 2015.

Podczas konferencji Kapsyda Kobro z Fundacji Rak’n'Roll wręczyła na ręce Pana Posła Tomasza Latosa list do Ministra Zdrowia prof. Mariana Zembali. W liście tym, zwracamy się z prośbą o pilną interwencję w sprawie braku przejrzystości przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych. Przedstawiamy leki na raka piersi stosowane w innych państwach i pytamy, dlaczego nie są w Polsce refundowane pomimo udowodnionej wysokiej skuteczności i możliwości finansowania ich bez zwiększenia wydatków NFZ.

Obecna sytuacja jest dla nas nie do przyjęcia. Nie zgadzamy się na obecny sposób traktowania pacjentów przez urzędników Ministerstwa Zdrowia i liczymy na to, że nasz głos zostanie wysłuchany.

Obejrzyjcie transmisję konferencji na stronie sejm.gov.pl

Przeczytajcie list do Ministra Zdrowia.

Od lewej: Kapsyda Kobro, Fundacja Rak’n'Roll; Agata Polińska, Fundacja Alivia; Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki Ruch Społeczny; Tomasz Latos, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS.