X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

30

VII

2016

Motyle pod ochroną. Co znaczy rak tarczycy

Rak tarczycy to jeden z mniej agresywnych nowotworów. Jednak dla osób, które słyszą diagnozę jest to po prostu rak, ani lepszy, ani gorszy - choroba, która zagraża ich życiu. Co znaczy rak tarczycy - stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny w ramach kampanii „Motyle pod ochroną”, zapytało o to kobiety, które przeszły raka tarczycy.

Tarczyca choć niewielka odpowiada za koordynowanie pracy wszystkich narządów wewnętrznych.
To od niej zależy nastrój, wygląd czy samopoczucie fizyczne. Kiedy tarczycę dotyka nowotwór, osoba chora staje na początku skomplikowanej drogi leczenia, rekonwalescencji, skutków ubocznych i badań kontrolnych. Brak kompleksowych informacji na temat choroby nie ułatwia im tego zadania.

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny postanowiły wypełnić informacyjną lukę i wesprzeć osoby zmagające się z nowotworem. „W ramach kampanii „Motyle pod ochroną” stworzyliśmy film, który pomoże zrozumieć co przeżywają osoby, które usłyszały diagnozę raka tarczycy. Film pokazuje czego można się spodziewać i jak radzić sobie ze skutkami choroby. Jeśli zmagasz się z rakiem tarczycy, jesteś Motylem, to film który trzeba zobaczyć.” – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. 

- „Moja pierwsza wizyta na onkologii, to po prostu jakbym trafiła do labiryntu. Wszystkie przepastne korytarze, zakamarki – naprawdę nie wiesz w którą stronę masz iść. Cały czas towarzyszy Ci strach i myśl o chorobie, która nie jest zwykłą grypą.” – mówi Ewa, bohaterka filmu. „Nadal jest życie na bombie i duży stres. To są badania, które co parę miesięcy trzeba powtarzać. Myślę, że jeszcze przez parę lat będę mieć taką świadomość, że jednak ciągle żyję z chorobą nowotworową. Cały czas jakaś wątpliwość i niepokój we mnie jest”.

Ważnym aspektem kampanii jest budowanie zrozumienia wśród lekarzy, którzy na co dzień zajmują się pacjentami. „Zależy nam, aby budować świadomość jak ważne w procesie leczenia jest posiadanie informacji na temat choroby. Chcemy w ten sposób poprawić komfort pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej i nieznanej sytuacji. Wieloletnie doświadczenie pokazały nam, że praktyczna wiedza o tym jak wygląda terapia raka tarczycy jest znaczącym wsparciem. Z tego względu serdecznie zapraszamy ośrodki zajmujące się leczeniem raka tarczycy do współpracy, z chęcią przekażemy materiały informacyjne, które będą mogły być przekazywane pacjentom” – powiedziała Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

O raku tarczycy

Rak tarczycy z roku na rok dotyka coraz więcej osób, w tym ludzi młodych. W głównej mierze będąc przypadłością kobiet. Tarczyca reguluje pracę całego organizmu. To od niej zależy samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jej usunięcie oraz leczenie nowotworu sprawia, że pacjenci przez długi czas nie mogą powrócić do normalnego stylu życia. Kampania „Motyle pod ochroną” ma budować społeczną świadomość o chorobie i jej skutkach, a także dostarczyć motywacji i praktycznych wskazówek, bo po raku tarczycy powrót do normalności jest możliwy.

W ramach kampanii powstał specjalny poradnik dla pacjentów, który można pobrać ze strony internetowej stowarzyszenia www.ruchspoleczny.org.pl.

Inicjatorem kampanii jest stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Partnerem projektu jest Fundacja Projan.

Projekt kampanii „Motyle pod ochroną” pod koniec 2014 r. został wyróżniony w międzynarodowym programie grantowym PAL – Patient Advocacy Leadership Awards firmy Genzyme a Sanofi Company jako jedna z trzech inicjatyw dla raka tarczycy.

Kampania realizowana jest przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Sanofi Genzyme.