10
II
Najbardziej zabójczy rak w Polsce - debata
Dla większości pacjentów ta diagnoza równa jest wyrokowi śmierci. Co możemy zrobić, by poprawić obraz sytuacji? Jak walczyć z tą niezwykle niebezpieczną chorobą? Odpowiedzi szukali uczestnicy debaty „Nowotwory płuc – postępy w terapii i potrzeba zmian systemowych w Polsce".
– Rak płuca jest onkologicznym problemem numer jeden w Polsce – najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym w naszym kraju, przy czym mówimy o ponad 20 tys. osób z rozpoznawanym co roku pierwotnym nowotworem płuca. Do tej statystyki nie wliczamy chorych, którzy mają przerzuty w płucach z innych nowotworów – wyjaśnia prof. dr hab. Maciej Krzakowski z Centrum Onkologii w Warszawie.
– O skali tego problemu świadczy liczba 23 tys. zgonów rocznie spowodowanych przez raka płuca oraz wskaźnik 13,5 proc., wyrażający pięcioletnią przeżywalność. Warto także zauważyć, że skala problemu jest różna w odniesieniu do mężczyzn i kobiet. Kiedyś na raka płuca chorowali niemal wyłącznie mężczyźni. Obecnie się to zmienia. Zachorowalność oraz umieralność wśród mężczyzn maleje, a rośnie – dość wyraźnie – u kobiet. Obecnie jest tak, że rak płuc to zabójca numer jeden wśród kobiet, jeśli uwzględniamy zgony spowodowane przez nowotwory. Więcej kobiet umiera na raka płuca niż na raka piersi, co spowodowane jest m.in. wspomnianym skokiem zapadalności – tłumaczy Krzakowski.
Wysoka śmiertelność związana z rakiem płuc spowodowana jest przez wiele czynników. Do najważniejszych należy późne wykrycie choroby. Postawienie dobrej diagnozy bywa bardzo trudne, gdyż w początkowym stadium nowotwór zwykle rozwija się bezobjawowo, a pierwsze dolegliwości są mało specyficzne i rozpoznanie choroby często następuje zbyt późno.
– Musimy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, jest to jedyny nowotwór, w którego przypadku notujemy co roku podobną liczbę zachorowań oraz zgonów.
Już tylko to wystarczy za mocny argument, że coś z tym trzeba zrobić. Druga kwestia to fakt, że w przeciwieństwie do innych nowotworów w przypadku raka płuc jesteśmy w stanie zaoferować leczenie o charakterze radykalnym, a tym leczeniem jest tylko i wyłącznie operacja, zaledwie 15–20 proc. chorym. Innymi słowy, mamy rzeszę chorych, ponad 80 proc., którzy w momencie rozpoznania choroby są już na etapie zaawansowania nieoperacyjnego. Jest to albo miejscowo zaawansowana choroba, albo choroba tzw. uogólniona, gdzie mamy potwierdzone istnienie przerzutów odległych. Na tym etapie nie mamy już możliwości leczenia radykalnego. I to jest największy problem, który dotyka tysięcy osób w naszym kraju – tłumaczy prof. dr hab. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Zwiększyć szanse pacjentów
Co powinniśmy zrobić, by rak płuc nie zbierał co roku w Polsce tak wielkiego żniwa? Eksperci zwrócili uwagę, że należy rozpocząć od analizy statystyk szczegółowych. Trzeba wyjść poza zestawienia ogólnopolskie i zejść do poziomu regionów. Obserwujemy tutaj spore rozbieżności. Wskaźnik resekcyjności jest różny w poszczególnych województwach i w niektórych bywa mocno powyżej 20 proc., a w niektórych spada grubo poniżej 10 proc. Trzeba wyrównać i zwiększyć szansę pacjentów, a to oznacza wcześniejsze wykrycie choroby.
– Należy uruchamiać programy wczesnego wykrywania, takie jak np. realizowane w niektórych województwach (zachodniopomorskie, wielkopolskie, pomorskie i mazowieckie). Takie programy, specjalnie przeznaczone dla mieszkańców regionów o niskiej wykrywalności oraz resekcyjności raka płuca, mogą poprawić wyniki – wyjaśnia profesor Krzakowski.
Programy wczesnego wykrywania choroby to podstawa, jeśli chcemy myśleć o budowaniu lepszego jutra dla pacjentów dotkniętych rakiem płuc.
Nie jest to jednak jedyne działanie, jakie możemy podjąć. Kolejnym ważnym aspektem jest edukacja społeczeństwa. O jej wadze najlepiej świadczy odpowiedź na pytanie, co jest najczęstszą przyczyną choroby. Są nią papierosy. Biorący udział eksperci podkreślali, że nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości, gdyż jest to jeden z tych aspektów, które zostały bardzo dokładnie przebadane i sprawdzone. Wystarczy tylko wspomnieć, że 90 proc. przypadków u mężczyzn oraz 80 proc. u kobiet to nałogowi palacze.
– Wystartowaliśmy z kampanią „Hamuj raka! Daj szansę płucom!", w której chcemy spojrzeć na problem w sposób całościowy – wyjaśnia Elżbieta Kozik, prezes ruchu społecznego Polskie Amazonki.
– Należy zacząć od edukacji, mówię o edukacji nie tylko pacjentów, ale też całego społeczeństwa. Musimy myśleć: mnie to też może spotkać. Musimy być uczuleni na problem, znać go i jego symptomy, byśmy sami mogli, jeśli zajdzie taka potrzeba, pomóc lekarzowi oraz podpowiedzieć mu, co może nam dolegać – wyjaśniała Kozik, podkreślając, że edukację w tym temacie powinniśmy rozpoczynać jak najwcześniej, a grupą docelową w tej kwestii powinny być dzieci i młodzież.
W przypadku powyższych działań musimy jednak pamiętać o jednym. Rozwój systemów wczesnego wykrywania oraz edukacja na pewno pozwolą zmniejszyć zarówno liczbę zachorowań, jak i związanych z nią zgonów. Na efekty przyjdzie poczekać lata, a pacjentów rokrocznie mamy tysiące. Co możemy zmienić już teraz, by poprawić ich los.
Brak nowych metod leczenia
– Występuję w tej rozmowie niejako z dwóch pozycji. Z jednej pacjenta, gdyż od 12 lat choruję na raka płuca i mam za sobą ścieżką począwszy od operacji po kilka naświetleń i chemioterapii.
Z drugiej z pozycji osoby, która od 10 lat prowadzi stowarzyszenie zajmujące się pomocą osobom dotkniętym chorobą – powiedziała Anna Żyłowska, ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, rozpoczynając rozmowę na temat działania służby zdrowia.
– Jak wygląda leczenie? Przechodzimy z rąk do rąk. Rozpoczyna się od podejrzenia choroby, co stwierdza najczęściej lekarz rodzinny. Następnie po wykonaniu podstawowych badań dostajemy skierowanie do pulmonologa, gdzie na wizytę czekamy kilka miesięcy. Później przechodzimy do torakochirurga, jeśli kwalifikujemy się do leczenia operacyjnego, a następnie trafiamy na naświetlenia do radiologa albo na chemię lub jedno i drugie. Jak już skończy się cała ta ścieżka, to zostajemy pozostawieni sami sobie i albo wracamy do lekarza rodzinnego, albo znowu czekamy kilka miesięcy do pulmonologa. Mnie się udało, a właściwie jeszcze się udaje. Zgłaszają się jednak do nas osoby, które nie wiedzą, co zrobić i gdzie pójść dalej – wyjaśnia.
Z czego wynikają problemy w koordynacji leczenia? Raka płuc wyróżnia wśród nowotworów fakt, że zajmują się nim zarówno pulmonolodzy, jak i onkolodzy. W efekcie pacjenci często nie wiedzą, gdzie mają trafić. Dodatkowo schorzenie często traktowane jest jak niechciane dziecko, a pacjenci nim dotknięci postrzegani są zupełnie inaczej niż dotknięci przez inne nowotwory. Widać to także w pieniądzach.
– Jeśli zestawimy środki przeznaczone na leczenie chorych na raka płuc z rakiem piersi, to można pomyśleć, że ten pierwszy to problem zupełnie niszowy, a nie największy zabójca wśród nowotworów – podkreślał profesor Ramlau. Różnice są ogromne. Na walkę z rakiem płuc przeznaczamy rocznie dziesięć razy mniej niż na leczenie raka piersi. To widać w możliwościach leczenia, jakie otrzymują pacjenci.
– Nie mamy dostępu do nowych metod leczenia lub jest on mocno ograniczony. Problemem jest też dostępność leków. Dopominamy się o dostęp do leków, które nie są u nas wpisane na listę refundowanych, a są bardzo pomocne, bo przedłużają długość życia i poprawiają jego komfort. Bez skutku. Na listę trafiły leki pomagające w leczeniu raka jelita grubego czy czerniaka, ale nie płuc – podsumowała Anna Żyłowska.
Materiał powstał we współpracy z firmą MSD Polska
2021
2020
Grudzień 2020
Listopad 2020
- > 10-lecie PARS
- > Protest w związku z listopadową listą refundacyjną
- > Rak kolczystokomórkowy - raport
- > Warsztaty Zdrowiej - edycja jesienna
- > Warsztaty HER 2 plus
- > Dłuższe życie z rakiem
- > Październik - miesiąc świadomości raka piersi
- > Skóra pamięta
- > Działania niepożądane leków u pacjentów z COVID-19
- > Rak kolczystokomórkowy - RAK UV
- > Światowy Dzień Walki z Osteoporozą - 24.06
- > Film instruktażowy aplikowania leku Prolia
- > Leczeni Pacjentów ze zmianami barwnikowymi
- > Zaproszenie na Walne Zebranie Sprawozdawcze
- > Zdrowiej online - warsztaty radzenia sobie ze stresem
- > Apel PARS do Chorych na Osteoporozę
- > Warsztaty Zdrowiej Her2 plus - jak się wzmocnić
Październik 2020
Wrzesień 2020
Sierpień 2020
Lipiec 2020
Czerwiec 2020
Maj 2020
Kwiecień 2020
Luty 2020
Styczeń 2020
2019
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019
- > WYGRAJMY Z RAKIEM NERKI
- > Dwa razy tak dla leczenia adjuwantowego czerniaka!
- > Zaproszenie na Walne Zebranie Sprawozdawcze
- > Webinar Zdrowiej - myśli, ak sobie z nimi radzić?
Maj 2019
Kwiecień 2019
Marzec 2019
Luty 2019
- > Hamuj raka. Daj szansę płucom.
- > Akcja profilaktyczna „Tarczyca. Badaj i lecz.” w Sejmie RP
- > Bądź blisko
Styczeń 2019
2018
Grudzień 2018
Listopad 2018
Październik 2018
- > List Otwarty środowisk pacjentów
- > Masz czerniaka? Sprawdź, gdzie się leczyć!
- > Dotykam=wygrywam
- > Brafitting - lifting piersi bez skalpela
Lipiec 2018
Czerwiec 2018
- > Kampania NiePaleWcale
- > Leczenie Raka Płuc w Polsce
- > Ankieta pacjencka All.Can
- > Programy lekowe z medykamentem Niwolumab
- > Zaproszenie na Walne Zebranie Sprawozdawcze
Marzec 2018
Luty 2018
- > Inicjatywa "Obywatele dla zdrowia" - Aktualności Bitwa Wygrana - Wojna Trwa
- > Tarczyca - "Otocz ją opieką"
- > Najbardziej zabójczy rak w Polsce - debata
- > Dwóch pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy otrzymało leczenie w ramach RDTL
- > 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem
Styczeń 2018
- > Apel Polskiej Unii Onkologii - Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych 2016-2024
- > Badania genowe w kierunku terapii celowanych oraz personalizacji leczenia
- > Inicjatywa "Obywatele dla zdrowia" - aktualności. Rząd pracuje nad zwiększeniem budżetu ref.
- > Apel Polskiej Unii Onkologii
- > Hamuj Raka z nami! Przekaż 1% dla PARS
2017
Grudzień 2017
Listopad 2017
Październik 2017
- > Inicjatywa "Obywatele dla zdrowia" - Oczekiwania pacjentów
- > Plebiscyt "Gwiazdy Dobroczynności" 2017
- > Startuje ogólnopolska kampania „Zdrowie Kobiety"
- > ODWAŻNI WYGRYWAJĄ. Rak jądra - poradnik dla mężczyzn i ich bliskich
- > Brafitting - lifting piersi bez skalpela
- > Kampania Dotykam=Wygrywam
- > Druga edycja kampanii edukacyjnej "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa"
Wrzesień 2017
Sierpień 2017
- > Zapraszamy na spotkanie grupy wsparcia chorych na raka płuc i ich bliskich 29.08 o godz.14.00
- > „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”
Lipiec 2017
- > „Wszystkie ręce na pokład” - Piknik Profilaktyki Nowotworowej w Kołobrzegu 9-10.08
- > Informacja Prasowa - Minister Zdrowia pisze czarny scenariusz pacjentom onkologicznym...
Czerwiec 2017
- > MZ: bez zwiększenia nakładów polscy pacjenci chorzy na raka nie będą mieli dostępu do leków zalecanych przez aktualną wiedzę medyczną
- > Apel ekspertów: Media wolne od papierosów!
Maj 2017
Kwiecień 2017
- > Polscy pacjenci bez skutecznego leczenia w zaawansowanym stadium raka rdzeniastego tarczycy
- > Alivia - poradnik "Prosto w Raka"
- > All.Can
- > Alternatywne terapie w onkologii- mit czy prawda naukowa. O nowej platformie wiedzy na ten temat.
Marzec 2017
- > KOBIETY MEDYCYNY 2017
- > II Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej
- > Stwórz zdrowy nawyk w „Babski Dzień”
Luty 2017
- > Zdrowe Koszyki 04-02-2017-galeria zdjęć
- > Podziękowania
- > Zdrowe Koszyki -Akcja profilaktyczna z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem
- > APEL POLSKIEJ UNII ONKOLOGII
Styczeń 2017
2016
Listopad 2016
Październik 2016
Wrzesień 2016
- > 10 postulatów pacjentów onkologicznych do systemu refundacyjnego
- > Jubileuszowa kampania Pokonać Raka
- > Strefa Zdrowia podczas Narodowego Dnia Sportu
- > PARS w najnowszej edycji kampanii Zdrowie kobiety
Sierpień 2016
- > Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy
- > Kampania BreastFit
- > Zaawansowany rak piersi. Jak wykorzystać czas na życie
Lipiec 2016
- > Warsztaty z samobadania piersi dla młodzieży z Hongkongu
- > Apel do Pacjentów Onkologicznych leczonych agresywną chemioterapią
- > PARS partnerem dodatku o zdrowiu intymnym
- > CZERNIAK to może być TO. Sprawdź TO!
- > Biuletyn Akademii Czerniaka
Czerwiec 2016
- > Motyle pod ochroną. Co znaczy rak tarczycy
- > 16 czerwca ruszył program „iPoRaku” fundacji RaknRoll
- > Spotkanie z Panem Ministrem Krzysztofem Łandą
- > W sejmie o profilaktyce raka jajnika
- > Mam świadomość raka nerki
Kwiecień 2016
Marzec 2016
Luty 2016
- > Międzynarodowy Kongres - Diagnostyka i Leczenie Raka Piersi
- > Polskie Amazonki - Ruch Społeczny partnerem akcji Życiowy Przepis
- > Zabłysnęli Zdrowiem w Dzień Walki z Rakiem
- > Serdeczne podziękowania za pomoc w stworzeniu Dnia Walki z Rakiem 2016
- > Polecamy kubki z rysunkami naszej kochanej Agi Robakowskiej
- > Zabłyśnij Zdrowiem w Dzień Walki Z Rakiem
Styczeń 2016
2015
Październik 2015
Wrzesień 2015
Sierpień 2015
- > Nowe grupy badawcze w projekcie FHO
- > Piersi w SPA
- > Otwocki ośrodek radioterapii prosi o pomoc! Potrzebne są podpisy pod petycją.
Lipiec 2015
- > Nowy lek dla pacjentów z rakiem płuc
- > KancerSutra choroba nowotworowa nie wyklucza życia seksualnego
Czerwiec 2015
- > Konferencja w Sejmie - brak refundacji nowoczesnych metod leczenia raka piersi
- > Nowy program lekowy w leczeniu czerniaka
- > PARS wspiera kampanię o nowotworach neuroendokrynnych NET
- > III edycja konkursu Zwyczajnie Aktywni otwarta do końca czerwca
- > Europejska Agencja Leków zarejestrowała niwolumab firmy Bristol-Myers Squibb w leczeniu zaawansowanego czerniaka
- > KOŃCOWA INFORMACJA O WYNIKACH ZBIÓRKI PUBLICZNEJ
- > Za raka jajnika odpowiadają nie tylko mutacje założycielskie
- > Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Stowarzyszenia
- > Trening uważności
Maj 2015
- > Pół (wy)roku życia dla Polek z zaawansowanym rakiem piersi
- > Światowy Dzień Tarczycy 2015
- > Badania USG z okazji Światowego Dnia Tarczycy
- > Spotkanie prasowe i debata na temat leczenia zaawansowanego raka piersi w Polsce
- > Kampania Motyle pod ochroną w publikacji Pokonać Raka
- > Profilowanie molekularne - zwiększa skuteczność leczenia nowotworów
Kwiecień 2015
- > Petycja przeciw radykalnym metodom leczenia mięśniaków macicy
- > Raport Fundacji Alivia o dostępie do innowacyjnych terapii onkologicznych
- > Polscy dermatolodzy najlepsi na świecie
- > „Zwyczajnie Aktywni” po raz trzeci wspierają pacjentów na rynku pracy
- > Petycja
- > I Am Not The Cancer commended by The Lancet Oncology
Marzec 2015
Luty 2015
- > Nasze stowarzyszenie dołączyło do inicjatywy LIDERZY ZDROWIA. Zapraszamy do współpracy
- > Dzień Walki z Rakiem: ponad 700 badań wykonanych podczas akcji „Karnawał Zdrowia”
- > 4 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem -Karnawał Zdrowia w sercu Warszawy
- > Wystawa „Nie jestem tylko rakiem”
2014
Październik 2014
Wrzesień 2014
- > Trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej DOTYKAM=WYGRYWAM
- > Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych
- > Rusza program „Firma bez dymu”
Sierpień 2014
- > Dzień Wenus 10.08.2014 na Torze Wyścigów Konnych w Warszawie
- > Dzień WENUS 10.08.2014 r.
- > Bo każda z nas to Wenus!
Lipiec 2014
Czerwiec 2014
- > W Stolicy odbył się XVII Marsz Różowej Wstążki
- > Nie jestem tylko rakiem – debata o zaawansowanym raku piersi
- > Walne Zebranie Sprawozdawcze
Maj 2014
- > Poznaj czerniaka i sparwdź czy potrafisz go rozpoznać
- > Rozpoczął się Tydzień Świadomości Czerniaka 2014
- > Rak jajnika to nowotwór o którym trzeba zacząć rozmawiać
- > Konin obchodzi Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika
- > Tydzień Świadomości Czerniaka od 12 do 18 maja 2014
Kwiecień 2014
Marzec 2014
Luty 2014
- > Apetyt na życie
- > Światowy Dzień Walki z Rakiem: ponad 500 badań wykonanych podczas akcji Proste kroki w walce z rakiem
Styczeń 2014
- > 14 Światowy Dzień Walki z Rakiem
- > Zapraszamy do wspólnych obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem
- > Zapraszamy na badania profilaktyczne!
- > Dla niej Możemy więcej pytania i odpowiedzi
- > Rusza kampania edukacyjna Dla niej Możemy więcej
2013
Listopad 2013