X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

26

VII

2015

Nowy program lekowy w leczeniu czerniaka

Pragniemy poinformować, że w wyniku zakończenia prac konsultacyjnych nad kształtem nowej listy refundacyjnej, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o objęciu refundacją, od dnia 1 lipca 2015 roku, inhibitora BRAF.  Terapia dostępna będzie w ramach nowego programu lekowego – „Leczenia czerniaka skóry dabrafenibem”, dla pacjentów z nieoperacyjną lub przerzutową postacią czerniaka z mutacją BRAF V600.

Czerniaki skóry należą w Polsce do nowotworów złośliwych o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań [1]. Wyniki leczenia chorych na czerniaka skóry w zaawansowanym stadium są nadal niezadowalające, jednak ostatnie lata są przełomowe w leczeniu uogólnionej postaci tej choroby, między innymi dzięki wprowadzeniu terapii ukierunkowanych molekularnych [2].

Objęcie refundacją leku jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów oraz apele środowiska medycznego dotyczące zwiększenia dostępności skutecznych, innowacyjnych leków w walce z czerniakiem. Projekt nowej listy refundacyjnej, poszerzając zakres opcji terapeutycznych, daje pacjentom i lekarzom szansę na dobór optymalnej, ukierunkowanej molekularnie, terapii.

Piśmiennictwo:

[1] Raport AOTM „Taniflar® (dabrafenib) w leczeniu chorych z nieoperacyjnym czerniakiem lub czerniakiem z przerzutami z mutacją BRAF V600.”, listopad 2013.

[2] j.w.