X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

14

VIII

2015

Otwocki ośrodek radioterapii prosi o pomoc! Potrzebne są podpisy pod petycją.

Od 1 sierpnia 2015 r. Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku wstrzymuje przyjęcia nowych pacjentów i  wykonywanie zabiegów radioterapii. Powodem tej sytuacji jest odmowa zakontraktowania zabiegów przez Narodowy Fundusz Zdrowia - ten sam organ, który wspierał powstanie ośrodka. Dziś w imieniu 2 tysięcy pacjentów Centrum w Otwocku zwraca się do Ministra Zdrwoia o interwencję i zbiera podpisy pod petycją: http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_obrony_przed_zamkniciem_centrum_radioterapii. Zachęcamy do złożenia podpisu pod elektroniczną wersja petycji!

Treść petycji:

Szanowny Panie Ministrze, 

My, niżej podpisani zwracamy się z uprzejmą prośbą o zajęcie pozytywnego stanowiska w sprawie Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Otwocku, które od 1 sierpnia br. zmuszone zostało wstrzymać przyjęcia pacjentów na leczenie radioterapeutyczne. Dla prawie 2 tysięcy z nas, pacjentów onkologicznych rocznie oznacza to pogłębienie problemów z dostępem do radioterapii. Do dyspozycji pozostają nam tym samym już tylko w 2 przepełnione ośrodki na Mazowszu, w tym – mimo zapewnień NFZ, że jest inaczej –  długie kolejki w Centrum Onkologii. Nie chcemy i nie możemy się na to zgodzić.

Jest nam tym bardziej ciężko, że ośrodek radioterapii w Otwocku na stałe wpisał się już w mapę województwa. Jest oficjalnie wymieniany m.in. w raporcie nt. stanu radioterapii w Polsce, przygotowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, jako jeden z trzech ośrodków oferujących tego rodzaju terapię w regionie. Nie wyobrażamy sobie, by miał ot tak nagle zniknąć z mapy województwa.

Nasza dramatyczna sytuacja wynika wprost z braku woli zakontraktowania usług świadczonych przez placówkę w Otwocku przez OW NFZ na Mazowszu. Fundusz pomimo oczywistych problemów z dostępem do radioterapii w województwie mazowieckim, odmawia zakontraktowania tych świadczeń. I to mimo, że placówka w Otwocku powstała niejako przy aprobacie samego Funduszu, który jeszcze w 2012 roku zapewniał, że rozpisze konkurs na radioterapię dla naszego regionu. Nigdy tak się jednak nie stało. Centrum Affidea w Otwocku, które chcąc być gotowym do przystąpienia do konkursu rozpoczęło wtedy działalność, a potem widząc masowy napływ chorych szukających dla siebie ratunku, postanowiło z własnych funduszy pokrywać nasze koszty leczenia. Niestety nie jest już w stanie dłużej finansować budżetu NFZ z własnych pieniędzy.  

Podstawowym problemem polskiej radioterapii jest słaba dostępność i zbyt długi okres oczekiwania pacjentów na rozpoczęcie leczenia. Powszechnie wiadomo, że wszelka zwłoka w leczeniu to zmniejszenie szans na wyjście z choroby i nawet 30-krotne zwiększenie kosztów leczenia. Z opublikowanego raportu „Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje” Polskiego Towarzystwa Onkologicznego jasno wynika, że największe „białe plamy” w dostępie do leczenia pacjentów nowotworowych w Polsce występują właśnie w radioterapii, a jednym z województw, których najbardziej dotyczy ten problem jest właśnie województwo Mazowieckie. Dodatkowo eksperci z dziedziny onkologii zwracają uwagę, że liczba osób zapadających na choroby nowotworowe wymagających natychmiastowej radioterapii w najbliższych latach wzrośnie nawet do 100 tysięcy rocznie. Skąd więc taka decyzja NFZ? Dlaczego skazuje się nas na utratę zdrowia i życia? Dlaczego dopuszcza się do zamknięcia doskonale działającej placówki w sytuacji tak ogromnych niezaspokojonych potrzeb radioterapeutycznych?

Pragniemy nadmienić, iż ośrodek Affidea w Otwocku posiada pozytywną opinię Konsultanta w dziedzinie Radioterapii Onkologicznej Województwa Mazowieckiego oraz Konsultanta Krajowego. Spełnia wszystkie współczesne wymogi i standardy w zakresie bezpieczeństwa i prawidłowego leczenia. Jest placówką działającą profesjonalnie, oferującą godne, ludzkie warunki do wychodzenia z choroby.

Wobec powyższego zwracamy się do Pana Ministra z pilną prośbą o pochylenie się nad losem tysięcy chorych onkologicznie, których nie będą w stanie przyjąć na leczenie dwa już przepełnione ośrodki radioterapii w naszym województwie. Zawsze powtarzał Pan, że dobro pacjentów jest wartością nadrzędną. Mamy nadzieję, że rzeczywiście tak jest.

Z wyrazami szacunku,

Zrozpaczeni pacjenci MCO Affidea w Otwocku oraz wszyscy, którzy rozumieją problem choroby onkologicznej.