X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

30

VII

2013

Pacjenci chorzy na zaawansowanego czerniaka skóry z mutacją genu BRAF zyskali dostęp do specjalistycznej terapii Wemurafenibem

Wemurafenib to lek zarejestrowany 20 lutego 2012 roku przez Europejską Agencję Leków (EMA) w leczeniu chorych na nieoperacyjnego lub przerzutowego czerniaka z obecną mutacją genu BRAF. Wemurafenib jest spersonalizowanym, doustnym lekiem, którego działanie polega na blokowaniu nieprawidłowego białka, kodowanego przez zmutowany gen BRAF. Mutacja ta występuje u około 50% pacjentów cierpiących na czerniaka. W badaniach wykazano, że zastosowanie preparatu nie tylko wydłuża przeżycie całkowite i czas do progresji choroby, lecz u większości chorych powoduje również zmniejszenie guza, co stanowi znaczącą korzyść w terapii tej tak bardzo wyniszczającej choroby. Należy pamiętać, że czerniaki skóry należą do nowotworów złośliwych o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań. Dostępność nowej terapii dla pacjentów jest niezmiernie ważna, gdyż przez wiele lat lekarze mieli ograniczone możliwości w walce z zaawansowaną postacią czerniaka.

Lista jednostek realizujących program lekowy Wemurafenib