X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

1

X

2020

Październik - miesiąc świadomości raka piersi

 

Pomimo postępów w diagnostyce i leczeniu, aż u jednej na trzy pacjentki, u których wykryto raka piersi, rozwinie się postać zaawansowana nowotworu. Na tym etapie choroby przerzuty pojawiają się w innych organach.  U niektórych kobiet już w momencie postawienia diagnozy mamy do czynienia z zaawansowaną postacią raka, u pozostałych do wznowienia choroby dochodzi po zakończeniu leczenia. Niestety zaawansowanego raka piersi nie da się wyleczyć. Można natomiast wydłużyć życie pacjentek i znacząco poprawić jego jakość.

Zaawansowanego raka piersi można podzielić na 3 typy:

rak hormonozależny

  • najczęstszy typ: 70% zachorowań na raka piersi
  • na powierzchni guza znajdują się aktywne receptory estrogenowe lub/i progesteronowe

rak Her-2 dodatni

  • na powierzchni komórek nowotworowych występują receptory genu HER-2, który przewodzi do komórek sygnały, stymulując go do szybszego wzrostu i rozsiewu

rak potrójnie ujemny

  • stanowi ok. 10-15% przypadków wszystkich nowotworów piersi
  • na powierzchni guza nie ma ani receptorów hormonalnych, ani HER-2

Objawy:

Do najbardziej niepokojących objawów, które mogą świadczyć o nawrocie choroby, zalicza się: nowe guzki, które pojawią się w piersiach lub w okolicy blizny po leczeniu chirurgicznym, bóle kości, ból w klatce piersiowej, bóle brzucha, duszności lub trudności w oddychaniu, uporczywe bóle głowy, przewlekły kaszel, wysypka na piersi, wydzielina z brodawek.

Badania kontrolne:

badania przedmiotowe, mammografia, samobadanie piersi, badania ginekologiczne, badania krwi

Diagnostyka

W celu ustalenia czy pojawił się przerzut, czy nowy guz wykonuje się biopsję – zabieg, w którym za pomocą igły pobiera się fragment tanki guza, by przeprowadzić badanie histopatologiczne.

Leczenie:

W przypadku zaawansowanej postaci raka piersi liczba dostępnych opcji terapeutycznych jest mniejsza niż w przypadku pierwszych stadiów tej choroby.  Czynnikami, który ma wpływ na wybór konkretnego leczenia są m.in. wrażliwość na hormony, umiejscowienie przerzutów czy ekspresja pewnych genów.  Lekarz może skierować pacjentkę na hormonoterapię, chemioterapię lub leczenie ukierunkowane molekularnie.

W przypadku chemioterapii pacjentki otrzymują kilka leków jednocześnie, przez kilka dni, w regularnych 2-3 tygodniowych odstępach. Leczenie to wymaga hospitalizacji. Chemioterapię stosuje się przede wszystkim jeśli choroba postępuje szybko i pojawiają się błyskawicznie rosnące przerzuty do narządów wewnętrznych. 

W leczeniu zaawanasowanego raka piersi można wykorzystać również terapię hormonalną. Warunkiem jej włączenia jest obecność receptorów hormonalnych na powierzchni komórek nowotworowych. Jest to leczenie uważane za mniej toksyczne i opiera się blokowaniu działania estrogenów, odpowiedzialnych za przyspieszenie wzrostu komórek nowotworowych. Jej działanie pozwala na blokowanie receptorów hormonalnych w komórkach lub też w przypadku części pacjentek na hamowaniu czynności jajników. Leczenie hormonalne może być stosowane nie tylko przed, lecz także po menopauzie. Wysoka skuteczność terapii hormonalnych maleje z czasem, bowiem nowotwór rozwija mechanizmy hormonooporności. W tym przypadku efektywną terapią jest zastosowanie leczenia skojarzonego opartego na blokowaniu ścieżki PI3K – AKT – mTOR.  17

Ostatnim typem terapii jest tzw. leczenie celowane molekularnie. Jest to rodzaj terapii skuteczny tylko w określonych typach raka o specyficznych cechach molekularnych. Najczęściej stosujesię go u grupie chorych ze zwiększoną ekspresją receptora HER 2.

Molekularne Profilowanie nowotworowe to badanie, które może pomóc wszystkim pacjentom z nowo zdiagnozowanym guzem litym zakwalifikowanym do chemioterapii, jak również tym, którzy pomimo zastosowanego leczenia nie uzyskali oczekiwanego poziomu remisji i wymagają terapii kolejnego rzutu.
Badanie pomaga pacjentom z nowotworami rzadkimi, nieznanego pochodzenia, agresywnymi, przerzutowymi, nieoperacyjnymi, opornymi na standardowe leczenie.

W wyniku tego badania otrzymujemy Profil Nowotworu zawierający indywidualny schemat terapeutyczny, posiadający najwyższą skuteczność kliniczną w leczeniu danego przypadku.

Profil Nowotworu danego pacjenta zostaje dopasowywany do największej bazy danych literaturowych z całego świata. Lekarz otrzymuje pełen raport wskazujący jakie zastosować leczeniejakiego unikać i jaki schemat leczenia może potencjalnie dać największa korzyść. Raport wskazuje też możliwość włączenia pacjenta do poprowadzonych obecnie badan klinicznych gdzie testuje się leki nowe, jeszcze nie wprowadzone na „rynek”.

Metoda sprawdza się. Są dane które potwierdzają, że po zastosowaniu leczenia wskazanego przez przeprowadzone badanie, czas przeżycia pacjentów się wydłuża (nawet do 30%). Szczegółowe informacje na temat profilowania molekularnego dostępne są na stronie Caris Life Sciences -  Alliance Pharma

 

PARS bierze udział w kampaniach nt. raka piersi:

Dotykam=Wygrywam https://ruchspoleczny.org.pl/kampanie/dotykam___wygrywam-35.html

HER2+ https://ruchspoleczny.org.pl/kampanie/wylecz_raka_piersi_her_2_plus-92.html