X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

16

IV

2015

Petycja

Wszystkie podpisane niżej organizacje, występując w imieniu wielu tysięcy kobiet, które chorowały, chorują lub w przyszłości zachorują na raka piersi, zwracają się z gorącym apelem o konieczne wprowadzenie w Polsce unijnych zaleceń, dotyczących modelu  leczenia tego nowotworu w wyspecjalizowanych ośrodkach opieki narządowej, tzw. Breast Cancer Units (lub Breast Units). Apelujemy o powrót do prac nad wdrożeniem zarządzenia  Prezesa NFZ w sprawie odrębnego kontraktowania tzw. „kompleksowego leczenia raka piersi”, którego projekt został wycofany w lipcu 2014 r bez wyjaśnień.

 Koncepcja tzw. Breast Units została opracowana 15 lat temu. Jest to model opieki nad chorymi na raka piersi, polegający na stworzeniu  sieci wyspecjalizowanych ośrodków, prowadzących kompleksowe i skoordynowane leczenie według jednakowych, standaryzowanych zasad. Taki system jest uważany za optymalny pod względem skuteczności diagnostyki, terapii, pielęgnacji i długoterminowego monitorowania stanu zdrowia pacjentek. Taki ośrodek daje też możliwość zaspokajania pozamedycznych potrzeb chorych kobiet. Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 2006 r., oraz tzw. Pisemna Deklaracja PE nr. 71 z 2009 r., stanowczo zalecają wszystkim krajom Unii Europejskiej stworzenie sieci Breast Units. Polska te zalecenia lekceważy.

 

Pełna wersja petycji do pobrania TU