X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

27

IV

2015

Petycja przeciw radykalnym metodom leczenia mięśniaków macicy

„Dlaczego kobiety muszą być okaleczane, skoro pojawiła się zupełnie nowa jakość w medycynie, która zrewolucjonizowała system leczenia mięśniaków i dała szansę wielu kobietom na zachowanie macicy?” – to pytanie zadaje Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia. Stowarzyszenie alarmuje, bo chociaż nieinwazyjna metoda farmakologiczna leczenia mięśniaków macicy jest dostępna w Polsce, to niestety nie dla wszystkich!

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 5 milionów kobiet powyżej 20. roku życia, które mają mięśniaki macicy. Natomiast według badań w Polsce w 2009 roku wykonano z powodu mięśniaków macicy 127 361 histerektomii, czyli całkowitych wycięć macicy, 12 578 miomektomii oraz 2 619 wycięć macicy drogą pochwową. Niestety nadal histerektomia to jedna z głównych metod leczenia tego schorzenia pomimo istnienia innych metod, oszczędzających macicę. 

Z tego powodu Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia stworzyło petycję w tej sprawie, która zostanie skierowana do Ministra Zdrowia. Ruch Społeczny Polskie Amazonki wspiera tę inicjatywę i zaprasza do podpisania petycji.