X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

21

XII

2020

Pismo do Ministra Zdrowia ws. leczenia raka jajnika

Kilka słów odnośnie do samej koresponencji z Ministerstwem Zdrowia:

 

27 listopada wysłaliśmy pismo do Ministra Zdrowia, prosząc o przekazanie informacji o aktualnie refundowanych oraz procedowanych terapiach pacjentek z rakiem jajnika. Poniżej zamieszczamy fragment odpowiedzi z Ministerstwa Zdrowia:

''W związku z pismem z 27 listopada 2020 r. otrzymanym drogą elektroniczną odnośnie przekazania informacji o aktualnie refundowanych oraz procedowanych terapiach pacjentek z rakiem jajnika, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji. Ograniczeniami, które nie pozwalają natychmiastowo udostępnić polskim pacjentom wszystkich innowacyjnych terapii jest zasobność budżetu państwa oraz niejednokrotnie brak złożenia wniosku o objęcie refundacją leku w konkretnym wskazaniu klinicznym. Wyłącznie wpłynięcie wniosku złożonego przez podmiot odpowiedzialny uruchamia procedurę obejmowania leku refundacją''.

Całość do przeczytania w aktualności: https://www.ruchspoleczny.org.pl/upload/dokumenty/pismozministerstwa.pdf

Zwróciliśmy uwagę na brak inhibitorów PARP – olaparybu w leczeniu podtrzymującym nowo zdiagnozowanych pacjentek z rakiem jajnika. Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń, które nie pozwalają udostępnić pacjentkom wszystkich terapii krótko po zarejestrowaniu ich przez Europejską Agencję Leków. Natomiast niepokojącym jest fakt, długości procesu refundacyjnego dla leku olaparyb dla nowozdiagnozowanych chorych (czyli w I linii), który jest procedowany od ponad 16 miesięcy..

Stąd wysłaliśmy kolejne pismo do Ministra Zdrowia, w którym zwracamy uwagę na brak inhibitorów PARP w leczeniu I linii. Całość naszego pisma możecie przeczytać po kliknięciu w obrazek: