X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

24

XI

2016

Podsumowanie spotkania w Ministerstwie Zdrowia

K.Łanda: Wprowadzamy zmiany korzystne dla pacjentów onkologicznych


 

Podwyższenie progu opłacalności dla leczenia ostatniego rzutu, brak wpływu nowelizacji ustawy refundacyjnej na sytuację pacjentów stomijnych oraz gotowość do wdrożenia dwóch kolejnych postulatów pacjentów onkologicznych – to wynik spotkania Krzysztofa Łanda, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z przedstawicielami organizacji wspierających osoby z chorobami nowotworowymi.

Spotkanie zostało zorganizowane na wniosek pacjentów, którzy we wrześniu br. przesłali do resortu zdrowia 10 postulatów do systemu refundacyjnego. W trakcie rozmowy pacjenci przedstawili swoje propozycje zmian legislacyjnych do dwóch projektów nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz ustawy  o ratunkowym dostępie technologii medycznych. Analiza dokumentów wskazuje, że rząd zamierza w pełni wdrożyć cztery rekomendacje pacjentów. Trzy kolejne mają być spełnione w części.

W trakcie spotkania Minister Krzysztof Łanda zapowiedział, że na etapie prac w Ministerstwie wprowadzono kilka zmian w projektach, które mogą pozytywnie wpłynąć na sytuację pacjentów onkologicznych. Resort planuje podwyższyć próg efektywności kosztowej dla terapii ostatniego rzutu. W trakcie spotkania padły również deklaracje dotyczące braku wpływu ustawy o refundacji wyrobów medycznych na sytuację pacjentów stomijnych. Istnieje szansa także na wprowadzenie rozwiązań zmierzających do skrócenia czasu od podjęcia decyzji refundacyjnej do faktycznego udostępnienia terapii, jak również zmian, które umożliwią legalne podanie leku nierefundowanego w ośrodku, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci pozytywnie odbierają gotowość Ministerstwa Zdrowia do rozmowy, która przebiegała w spokojnej i życzliwej atmosferze. Zgodnie przyznają, że mają nadzieję na uwzględnienie postulatów na etapie prac rządowych. Zapowiadają także aktywne uczestnictwo w trakcie prac nad ustawami w Parlamencie.

Inicjatywa piętnastu organizacji powstała z powodu niezwykle istotnego charakteru regulacji. Po pierwsze, dostępność terapii onkologicznych poza systemem finansowanym ze środków publicznych jest znikoma i osiągalna dla nielicznych. Po drugie, dostępność terapii jest jednym z czynników istotnie wpływających na skuteczność leczenia w systemie opieki onkologicznej. Po trzecie, wielokrotnie w swojej działalności szukając możliwości rozwiązania problemów związanych z dostępnością leczenia, spotykali się z problemami, których występowanie motywowano regulacjami prawnymi. Tymczasem rolą państwa jest zapewnienie odpowiednich ram prawnych, w których pacjenci mogą uzyskać najlepsze możliwe leczenie.

---

Kontakt dla mediów:

Wojciech Wiśniewski

Rzecznik

tel.: 793 554 411

Mail: wojciech.wisniewski@alivia.org.pl

Lista organizacji popierających (w kolejności alfabetycznej, stan na 23.11.2016):

Federacja Stowarzyszeń Amazonki

Fundacja Carita – Żyć ze Szpiczakiem

Fundacja Gwiazda Nadziei

Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej

Fundacja Onkologiczna Alivia

Fundacja Onkologiczna No pasaRAK

Fundacja „Pokonaj raka”

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie!

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „Gladiator”

Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem z Chorobami Nowotworowymi Sanitas

Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca