X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

21

X

2020

Protest w związku z listopadową listą refundacyjną

 

W imieniu środowiska pacjentów z rakiem płuca i ich rodzin, pragniemy wyrazić swoje głębokie rozczarowanie ponownym nieumieszczeniem w projekcie listy leków refundowanych od dnia 1 listopada 2020 r. innowacyjnej terapii niedrobnokomórkowego raka płuca – pembrolizumabu - u osób z ekspresją PD-L1 poniżej 50%. 

Oznacza to, że nadal znacząca grupa chorych wciąż pozbawiona będzie dostępu do przełomowej opcji leczenia, rekomendowanej przez ESMO i dostępnej w 25 krajach europejskich – w tym m.in. Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, czy też Rumunii. 

W Polsce każdego dnia umierają z powodu raka płuca 63 osoby.

Wczoraj 63, dzisiaj 63, jutro 63.

Nie mamy czasu czekać na kolejne listy refundacyjne. Wydłużenie i poprawienie jakości życia chorych z rakiem płuca jest w pełni uzależnione od dostępu do  leków o udowodnionej skuteczności i profile bezpieczeństwa.

Niestety, brak dostępu do immunochemioterapii na projekcie listy leków refundowanych w dalszym ciągu nam tę szansę odbiera.

W związku z tym apelujemy ponownie o objęcie refundacją od 1 listopada br., ww. opcji terapeutycznej dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca u osób
z ekspresją PD-L1 poniżej 50%. 

 

Pełna treść pisma - apelu do Ministerstwa Zdrowia tu: 

https://www.ruchspoleczny.org.pl/upload/dokumenty/mzparsrakpluca20.10.2020.pdf