X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

1

V

2019

Stanowisko ws. leku Alecensa

Otrzymaliśmy informację, że 18 kwietnia 2019 roku Komisja Ekonomiczna wydała negatywną uchwałę w sprawie objęcia refundacją leku Alecensa zawierającego substancję czynną alektynib.

Lek ten stosuje się, gdy choroba jest w stadium zaawansowanym i nie była wcześniej leczona lub była wcześniej leczona lekiem przeciwnowotworowym o nazwie Xalkori(kryzotynib).

Wyniki badania klinicznego wskazują 85% redukcję ryzyka progresji choroby (mediana 9,6 mies. vs 1,4 mies.) w grupie chorych otrzymujących alektynib w porównaniu do grupy chorych otrzymujących standardową chemioterapię.

Stowarzyszenie PARS działa w kierunku dostępności leków, chcemy aby pacjenci mieli jak największy dostęp do leków, dlatego niepokoi nas negatywna opinia Komisji, mimo wcześniejszej pozytywnej opinii dla leku wystawionej przez Prezesa AOTMiT.