X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

25

V

2015

Światowy Dzień Tarczycy 2015

Dziś  - 25 maja 2015 r. -  na całym świecie obchodzony jest Dzień Tarczycy.  W Europie tego samego dnia rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem. Z tej okazji stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny w ramach kampanii „Motyle pod ochroną” zaprasza do poznania 6 faktów na temat raka tarczycy. 

1.Rak tarczycy to jeden z nowotworów, którego wskaźnik zachorowalności wciąż rośnie.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2011 r. raka tarczycy zdiagnozowano u 2,5 tysiąca pacjentów. Szacuje się, że w Polsce każdego roku rak tarczycy może dotyczyć nawet 3,5 tysiąca osób w każdym wieku. U kobiet występuje ponad trzykrotnie częściej niż u mężczyzn.

2. Ryzyko zachorowania na raka tarczycy jest niejednoznaczne.

Trudno określić, dlaczego rak tarczycy rozwija się u danej osoby. Ryzyko zachorowania dotyczy nas wszystkich. Jednak prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się u osób, które zostały poddane radioterapii w obrębie głowy, szyi czy klatki piersiowej. Najnowsze badania Uniwersytetu Columbia w USA wskazują, że na raka tarczycy również narażone mogą być kobiety, w okresie 5 lat po zakończeniu radioterapii raka piersi – zaznacza prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

3.Istnieje kilka typów raka tarczycy.

Najczęściej występującymi są rak brodawkowaty i rak pęcherzykowy określane wspólnym mianem „dobrze zróżnicowanych” . Wcześnie rozpoznane, mają bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dwa kolejne typy raka tarczycy – rak anaplastyczny i rak rdzenisty mają odmienną biologię. Rak anaplastyczny, to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów u ludzi. Na szczęście występuje rzadko, zwykle w 7-8 dekadzie życia. Rak rdzeniasty zbudowany jest z komórek C, które są różne od komórek pęcherzykowych tarczycy. Leczenie raka rdzeniastego jest trudniejsze, a odsetek wyleczeń mniejszy chociaż wczesna diagnoza podjęcie odpowiedniej terapii dają spore szanse na powrót do zdrowia – dzieje się tak niemal w 90% przypadków. Należy pamiętać, że rak rdzeniasty może mieć charakter dziedziczny i każdy pacjent z rozpoznanym rakiem rdzeniastym powinien mieć wykonane badania aby wykluczyć genetyczne tło choroby,

4.Podstawowym objawem raka tarczycy są guzki w przedniej części szyi.

Rak tarczycy najczęściej objawia się w postaci wyczuwalnych zgrubień w przedniej części szyi  -guzków. Jego symptomem jest także powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem.

5.Nawet wyleczony rak tarczycy, pozostawia nieodwracalne zmiany w organizmie.

„Podstawową metodą leczenia raka tarczycy jest całkowite usunięcie gruczołu zaatakowanego przez raka. Jednak naturalnym skutkiem tego zabiegu jest fakt, iż organizm przestaje sam produkować hormony tarczycy, które do tej pory stymulowały pracę całego ciała. Brak tarczycy prowadzi do objawów niedoczynności tarczycy:: zaburzenia rytmu pracy serca, obniżone ciśnienie krwi, depresję, spowolnienie mowy, osłabioną pamięć, senność, poczucie zmęczenia, anemię czy zaburzenia metabolizmu – wzrost masy ciała, sucha łuszczącą się skóra i wiele innych. Dlatego aby nie dopuścić do wystąpienia objawów i zapobiec nawrotowi raka tarczycy osoby te do końca życia przyjmują hormony tarczyc w formie tabletek” – tłumaczy prof. Marek Dedecjus.

Przyjmowanie hormonów doustnych jest przerywane się przed każdym badaniem kontrolnym, które sprawdza, czy w organizmie pacjenta nie pojawiają się komórki rakowe. Takie badania wykonuje się zazwyczaj co pół roku. Dla pacjentów przerwanie leczenie hormonalnego oznacza powrót uciążliwych skutków niedoczynności.

6.Podstawowym badaniem umożliwiającym wczesne wykrycie raka tarczycy jest USG.

Jedną z najbardziej skutecznych metod wczesnego wykrycia raka tarczycy jest USG tarczycy. USG tarczycy pozwala wykryć bardzo małe zmiany w strukturze gruczołu, których nie sposób wyczuć za pomocą dotyku.  Badanie USG nie może dac odpowiedzi co do charakteru zmiany (łagodna czy złośliwa)  – ale jego wynik umożliwia podjęcie decyzji co do dalszej diagnostyki.

Jeżeli wynik badania USG naszego gruczołu tarczowego nie wykazuje żadnych odchyleń od stanu prawidłowego nie ma potrzeby powtarzania badania wcześniej niż po dwóch latach. Jeżeli w USG stwierdzono  zmiany w  tarczycy konieczna jest ocena specjalisty endokrynologa i ewentualnie biopsja tarczycy.

Pierwsza kampania edukacyjna dla osób z rakiem tarczycy „Motyle pod ochroną”

To inicjatywa, która dostarcza rzetelnych informacji na temat raka tarczycy, metod leczenia i badań kontrolnych. Chcemy w ten sposób poprawić komfort pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej i nieznanej sytuacji. Wieloletnie doświadczenie i spotkania z pacjentami pokazały nam, że praktyczna wiedza o tym jak wygląda terapia raka tarczycy, jakie są jej konsekwencje oraz na co pacjent powinien się przygotować jest znaczącym wsparciem. Chcemy sprawić by wiedza na ten temat była powszechnie dostępna i zgromadzona w jednym miejscu, pod szyldem kampanii „Motyle pod ochroną”” – wyjaśnia Elżbieta Kozik.

W ramach kampanii powstał specjalny poradnik dla pacjentów, który można pobrać ze strony internetowej stowarzyszenia: https://ruchspoleczny.org.pl/kampanie/motyle_pod_ochrona-31.html .

Inicjatorem kampanii jest stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Partnerem projektu jest Fundacja Projan.

Projekt kampanii „Motyle pod ochroną” pod koniec 2014 r. został wyróżniony w międzynarodowym programie grantowym PAL – Patient Advocacy Leadership Awards firmy Genzyme a Sanofi Company jako jedna z trzech inicjatyw dla raka tarczycy.