X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

11

II

2014

Światowy Dzień Walki z Rakiem: ponad 500 badań wykonanych podczas akcji Proste kroki w walce z rakiem

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Warszawiacy wzięli udział w roztańczonym happeningu na staromiejskim lodowisku i skorzystali z badań profilaktycznych. Wszystko w ramach akcji „Proste kroki w walce z rakiem”. Dla Ruchu Społecznego Polskie Amazonki to początek inicjatywy otwartych gabinetów specjalistycznych, w których do lipca będzie można wykonać specjalistyczne badania.

4 lutego na lodowisku Starego Miasta odbył się energetyczny happening na łyżwach. Mieszkańcy Warszawy wzięli udział w treningu prowadzonym przez promotora łyżwiarstwa figurowego Jacka Taschera oraz trenerkę Jane Gres z Towarzystwa Łyżwiarstwa Figurowego Walley. Po nauce prostych kroków wszyscy łyżwiarze wykonali układ taneczny, pokazując jak bardzo kochają życie.

Do zadbania o to, co w życiu najważniejsze – czyli nasze zdrowie, naprawdę wystarczą proste kroki. Aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, zdrowa dieta i przede wszystkim wykonywanie badań profilaktycznych, to czynniki, które mogą ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu – zaznacza Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

Warszawiacy śmiało zbadali swoje ciało

Na Placu Zamkowym w specjalnym Ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, mieszkańcy Warszawy mogli zrobić badania profilaktyczne. W ciągu 3 godzin wykonano ponad 500 tekstów, wśród nich morfologię oraz test na obecność wirusa HCV, który powoduje zapalenie wątroby typu C (wzw C). WZW C jest główną przyczyną jednego z najbardziej złośliwych nowotworów - raka wątrobowokomórkowego (HCC). W Europie 60% - 70% przypadków HCC spowodowana jest przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Niestety nie istnieje szczepionka przeciwko WZW C. Jedynym sposobem walki z tą chorobą jest jej wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia.

W ambulansie można było także wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz dowiedzieć się, jak samobadać piersi. Dodatkowe badania w ambulansie przygotowało Centrum Prewencji Nowotworów COI w Warszawie.

Dosyć gadania czas na badania!

Chcemy kontynuować idee zainaugurowanej przed rokiem kampanii „Apetyt na życie”. Dlatego dajemy możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych nie tylko w Dniu Walki z Rakiem.

Otwieramy gabinety specjalistyczne, które czekać będą na chętnych do lipca. Oprócz podstawowej profilaktyki bardzo ważne są badania specjalistyczne, m.in. w obszarze profilaktyki raka piersi, narządów rodnych, czy skóry. Z roku na rok ilość zachorowań na te nowotwory systematycznie rośnie, a wczesne wykrycie jest szansą na skuteczne leczenie – mówi Elżbieta Kozik.

W ramach kampanii „Apetyt na życie” dla wszystkich chętnych został uruchomiony specjalny gabinet ginekologiczny, w którym będzie można wykonać USG piersi i narządów rodnych. Gabinety będzie można odwiedzić bezpłatnie do lipca w ursynowskiej placówce Onkolmed, po uprzedniej rejestracji pod numerem telefonu22 643 45 03

Od pierwszego dnia badania cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego już dziś zdecydowaliśmy wydłużyć akcję otwartych gabinetów do 6 miesięcy. W najbliższym czasie uruchomiony zostanie także gabinet dermatologiczny, oferujący konsultacje pod kątem profilaktyki czerniaka. Planujemy również organizację konsultacji z lekarzem chorób zakaźnych, który udzieli porad w zakresie wirusowych zapaleń wątroby. Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę internetową www.ruchspoleczny.org.pl – dodaje Elżbieta Kozik.

Serdecznie zapraszamy także na telefoniczne konsultacje genetyczne zadzwonić można także w każdą trzecią środę miesiąca w godzinach 18:00-19:00 pod numer telefonu 516 156 891.

12 i 26 lutego w poradni Genomed o godzinie 12:00 skorzystać można z wizyty u lekarza genetyka. Zapisy na wizytę przyjmowane są pod numerem telefonu: 503 510 312.

Konsultacje zorganizowała poradnia genetyczna i laboratorium Genomed.

Bezpłatną cytologię można wykonać w laboratorium Alab przy ul. KEN 48 w Warszawie. Dysponujemy pulą 60 bezpłatnych badań, prosimy o rejestrację telefoniczną pod numerem tel.: 22 258 76 77 na hasło „Apetyt na życie”.