X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

30

VII

2021

Wczesnego raka piersi można wyleczyć!

Postęp medycyny sprawił, że rak piersi stał się choroba przewlekłą. Pojawiło się wiele nowoczesnych terapii, które pozwalają kobietom z rakiem piersi z nadzieją patrzeć w przyszłość. Jako organizacja działająca na rzecz pacjentów nieustająco edukujemy na temat różnych nowotworów – w tym raka piersi – informując wszystkie zainteresowane kobiety o nowoczesnych metodach leczenia zależnych od poszczególnych podtypów raka piersi.

W ramach kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”, której jesteśmy współorganizatorem, mówimy o możliwości personalizacji leczenia wczesnego HER2-dodatniego raka piersi. Personalizacją leczenia może być zastosowanie systemowego leczenia przedoperacyjnego u kobiet, które mają do tego wskazania,  a także zastosowanie w pooperacyjnym leczeniu uzupełniającym innego leczenia niż przed operacją w przypadku stwierdzenia choroby resztkowej. Więcej o kampanii pisaliśmy już tutaj. 

Co to jest choroba resztkowa?

Celem leczenia przedoperacyjnego jest zniszczenie komórek nowotworowych, co często prowadzi do zmniejszenia guza, a nawet jego całkowitego zaniknięcia. Dzięki temu możliwa jest operacja oszczędzająca pierś zamiast całkowitej mastektomii. Ale nie zawsze leczenie przedoperacyjne przynosi oczekiwane efekty. U niektórych kobiet nie następuje całkowita odpowiedź patomorfologiczna, czyli nie wszystkie komórki nowotworowe zostają zniszczone. Mówimy wtedy o tzw. chorobie resztkowej. Zgodnie z najnowszą wiedzą chorobę resztkową można najskuteczniej leczyć stosując lek, który jest połączeniem przeciwciał anty-HER2 z cytostatykiem. Takie leczenie zdecydowanie poprawia rokowania pacjentek, może doprowadzić do zniszczenia  komórek nowotworowych, określanych jako choroba resztkowa, zwiększyć szansę na wyleczenie i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.

Spersonalizowane leczenie pooperacyjne we wczesnym raku piersi nie jest jeszcze w Polsce refundowane, a więc jest niedostępne dla polskich pacjentek chorujących na HER2- dodatniego raka piersi. Jako organizacja włączamy się w działania, które pozwolą zmienić tę sytuację. Uczestniczymy w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia i przekonujemy, że zapewnienie pacjentkom z rakiem piersi najskuteczniejszych terapii przynosi korzyści nie tylko samym pacjentkom- co jest najważniejsze, ale także ich rodzinom i całemu społeczeństwu. Zdrowe kobiety mogą wrócić do normalnego życia i być aktywne zawodowo, społecznie i rodzinnie.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Kliknij w grafikę poniżej.